۱۳۹۲/۰۵/۲۹

کاهش 22 سانتی متری سطح تراز آب دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته

علارغم اینکه روزی نیست مدیای دولت ایران خبری غیرعلمی و غیرموثق در رابطه با وضعیت دریاچه اورمیه را منتشر نکند بعضاً تناقض مابین آمارهای دولتی ارائه شده خود اصل قضیه و رویکرد دولت ایران را در مسئله دریاچه اورمیه روشن می سازد. در حالیکه سایت رسمی دولت (1) در تاریخ 22 مرداد 1392 خبری مبتنی بر افزایش 24 سانتی متری سطح تراز آب دریاچه اورمیه را نسبت به سال گذشته منتشر نموده این در حالی می باشد که تنها چند روز قبل از این خبر در تاریخ 19 خرداد 1392 معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آزربایجان غربی طی مصاحبه ای که با سایت دولتی فارس نیوز (2) داشته از کاهش 22 سانتی متری سطح تراز آبی دریاچه اورمیه در مقایسه با سال پیش خبر داده است. حال سوال اینجاست علت تعدد این آمارهای متناقض چیست؟ آیا هدف بازی با اعداد مشغول نمودن اذهان عمومی جامعه ترک با خرید وقت می باشد؟ متاسفانه آقای حمید رعناقد نیز به علل خشکانیدن دریاچه اورمیه که به نظر بسیاری از کارشناسان بی طرف میحط زیست منطقه ای و جهانی سدسازی های دولت ایران بوده نپرداخته است.        
حمید رعناقد امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اورمیه اظهار داشته است: سطح تراز آب دریاچه اورمیه در حال حاضر 84/1270 تراز سطح دریا‌های آزاد است که در مقایسه با میزان حداکثر آن در سال 1374 که 1278 متر بوده حدود هفت متر پایین‌تر است. این وضعیت سبب شده است که بسیاری از قسمت‌های دریاچه اورمیه خشک شده و از مساحت آبی آن کاسته شده است.
معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست آزربایجان غربی در عین حال میزان اراضی خشک شده دریاچه اورمیه را حدود 70 درصد سطح دریاچه اورمیه اعلام نموده است. وی با بیان اینکه دریاچه اورمیه با مساحت 570 هزار هکتار از جمع پارک‌های ملی کشور است، سطح تراز آب دریاچه اورمیه در مقایسه با سال گذشته 22 سانتی‌متر پایین است.
رعناقد ضمن اظهار تأسف از کاهش ارتفاع دریاچه اورمیه ، تصریح کرده که میزان نزولات جوی نسبت به پیش‌بینی صورت گرفته کم بود همچنین افزایش دمای هوا یکی از عوامل دخیل در افزایش میزان تبخیر بود به طوری که همه این عوامل دست به هم داد تا سطح آب دریاچه کاهش پیدا کند. حداقل 70 درصد از مساحت آبی دریاچه اورمیه کاسته شده و کلیه جزایر از طریق خشکی به هم ارتباط یافته‌اند و ارزش اکولوژیکی جزایر 9 گانه که قبلا" محل تخم گذاری انواع پرندگان از جمله فلامینگو و پلیکان بوده کاهش یافته است.
منابع:
1- http://www.dolat.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=8&Id=229830
2-  http://khabarfarsi.com/ext/5889893