۱۳۹۲/۰۵/۳۱

آیا افزایش 90 کیلومتر مربعی وسعت دریاچه اورمیه حقیقت دارد؟

اورمولو
پایگاه رسمی دولت (1) در تاریخ 22/5/1392 خبری مبتنی بر افزایش حدود 90 کیلومتر مربعی وسعت دریاچه اورمیه را منتشر نموده است، بنا به خبر وسعت دریاچه اورمیه هم اکنون 3476.94 کیلومتر مربع گزارش شده که در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته 89.99 کیلومتر مربع افزایش یافته است. در عین حال وسعت دریاچه اورمیه در زمان مشابه سال آبی گذشته 3386.95 کیلومتر مربع گزارش گردیده و تراز سطح آب دریاچه اورمیه نیز در زمان کنونی 1270.87 متر اعلام شده است.
خبر افزایش وسعت دریاچه اورمیه در حالی ارائه شده که وزارت نیرو در خبری که به تاریخ 14/05/1392 بر روی پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (2) منتشر نموده خبر از کاهش 51% حجم جریانهای سطحی در حوضه دریاچه اورمیه را منتشر کرده است. بنا به گفته های سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو حجم جریان های سطحی در حوضه دریاچه اورمیه در سال آبی جاری در مقایسه با دوره درازمدت کاهش 51% داشته و حجم آبها در مقایسه با سال آبی گذشته 31% نیز کاهشداشته است. آقای مهندس "علیرضا دائمی" در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجم جریان های سطحی در حوضه دریاچه اورمیه را از ابتدای سال آبی 92 - 91 تاکنون، دو میلیارد و 461 میلیون مترمكعب اعلام کرده و افزوده: این میزان در مدت زمان مشابه دوره دراز مدت چهار میلیارد و 979 میلیون مترمكعب و در سال آبی 91 - 90 (سال آبی گذشته)، حدود سه میلیارد و 751 میلیون مترمكعب بوده است.
وی درخصوص میزان آب رهاسازی شده برای دریاچه اورمیه، نیز گفت: حجم كل آب رهاسازی شده برای مصارف زیست محیطی پایین دست و دریاچه اورمیه در سال آبی 91 - 90 حدود دو میلیارد مترمکعب بوده است. از مهرماه سال 91 تا پایان خردادماه سال جاری نیز حدود 275 میلیون مترمكعب آب از رودخانه های منتهی به دریاچه اورمیه، برای دریاچه اورمیه و تالاب های اقماری رهاسازی شده است. حجم آب تحویلی از سد حسنلو برای احیای تالاب سولدوز در سال آبی 91 - 90 (سال آبی گذشته) را 11.3 میلیون ‌مترمکعب و در سال آبی 92 - 91 (سال آبی كنونی) تا پایان خردادماه سال جاری را 23.98 میلیون ‌مترمکعب عنوان كرده و خبر از برداشت مقداری از آبهای رهاسازی شده از سدها پیش از ورود به دریاچه اورمیه را نیز خبر داده است.
آیا امکان افزایش 90 کیلومتری وسعت دریاچه اورمیه طی 8 روز وجود دارد که وزارت نیرو و سایت رسمی دولت ایران از افزایش 90 کیلومتری وسعت دریاچه اورمیه پس از تنها 8 روز از اعلام خبر کاهش 51% حجم جریان های سطحی در حوضه آبخیز دریاچه اورمیه را در سال آبی جاری منتشر نموده اند خبر داده اند. در عین حال آقای محمد درویش فعال محیط زیست نیز در همین رابطه خبری را در وبلاگ شخصی شان (3) منتشر نموده و ایشان نیز طی مقاله ای به وضعیت دریاچه اورمیه و آمارهای متعدد و متناقض موجود و ارائه شده پرداخته اند، آقای درویش در قسمتی از مقاله می نویسند:
"نگارنده در تاریخ 23 مرداد 1392 کوشید تا از طریق دوستان مورد اعتمادی که در سازمان آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی و اداره کل محیط زیست آن استان دارد، آخرین تغییرات سطح تراز آب دریاچه را جویا شود که به رقم‌های زیر دست یافتم تا شگفتی‌ام کامل شود: هم‌اکنون سطح تراز آب دریاچه در ارتفاع 1270.06 متر است که 81 سانتی‌متر کمتر از گزارش اخیر وزارت نیرو است. همچنین، مساحت دریاچه به 3375.7 کیلومتر مربع رسیده است که بیش از 10 هزار هکتار کمتر از رقم مورد ادعای وزارت نیروست. حجم آب موجود در دریاچه اورمیه هم به 11.74 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است، درصورتی که وزارت نیرو این رقم را 12.60 میلیارد مترمکعب اعلام کرده است که 860 میلیون مترمکعب بیشتر از واقعیت امروز دریاچه است!" 
تمامی آمارهای ارائه شده توسط دولت ایران و زیرمجموعه هایش نشان از بی توجهی و عدم وجود برنامه ای مدون برای احیاء دریاچه اورمیه می باشد، به نظر بسیاری از کارشناسان بی طرف جهانی و منطقه ای مهمترین علت خشکاندن دریاچه اورمیه سدسازی های بی حساب و کتاب دولت ایران در آزربایجان جنوبی برای توسعه کشاورزی که بنا به آمارهای دولتی نه تنها توسعه کشاورزی در منطقه صرفه اقتصادی نداشته بلکه سبب هدر رفتن آب و وارد ساخت ضربات مهلک به تالابهای منطقه گردیده است.    
منابع:
1- http://tinyurl.com/lpmpsuh
2- http://tinyurl.com/mx9azdx 
3- http://tinyurl.com/mpouzls