۱۳۹۲/۱۲/۲۰

خشک شدن دریاچه اورمیه 120 روستای اطراف دریاچه را تهدید می کند

اومود اورمولو
بنا به گفته‌های استاندار آزربایجان غربی خشکاندن دریاچه اورمیه تهدید جدی برای 120 روستای اطراف دریاچه می باشد. 
قربانعلی سعادت در دیدار با معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران از اوضاع وخیم دریاچه اورمیه سخن گفته، بنا به گفته‌های ایشان خشک شدن دریاجه اورمیه تهدیدی جدیدی و بالقوه برای جغرافیای آزربایجان جنوبی و الخصوص در وهله اول برای 120 روستای اطراف دریاچه اورمیه می باشد.
افزایش بارش حوضه آبریز دریاچه اورمیه در بلند مدت
در دیگر سو بر اساس گفته های سرپرست تحقیقات هواشناسی آزربایجان غربی میزان بارش حوضه آبریز دریاچه اورمیه در سال آبی جاری 6% بیشتر از نرمال بلند مدت بوده است. صیاد خشتکار ثانی متوسط میزان بارندگی حوضه آبریز دریاچه اورمیه در سال آبی جاری از ابتدای مهرماه تا امروز را 164.5 میلیمتر عنوان کرده که این میزان بیشتر از نرمال بلند مدت می باشد.    
کاهش 41 سانتی متری سطح آب دریاچه اورمیه
علارغم افزایش بارش ها در حوضه آبریز دریاچه اورمیه مدیر کل حفاظت محیط زیست آزربایجان غربی در مصاحبه‌ای که با سایت دولتی ایرنا داشته از کاهش 41 سانتی متری سطح آب دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته خبر داده است. آقای عباس نژاد خشک شدن کامل دریاچه اورمیه طی 3 سال پیش روز را دور از ذهن نخوانده است. بنا به گفته هایش ایشان سطح آب های زیرزمینی این حوضه 18 متر پائین تر از 30 سال پیش گردیده است.   
بی توجهی و زمان سوزی از سوی دولت ایران
علارغم وضعیت به غایت بحرانی دریاچه اورمیه تاکنون شاهد اقدامی عملی و جدی از سوی دولت ایران در مورد مسئله زیست محیطی دریاچه اورمیه نبوده‌ایم. در کنار این حسن روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی نیز 3 وعده تاسیس فرهنگستان زبان و ادب ترکی، آموزش به زبان ترکی و احیاء دریاچه اورمیه را در سفر به شهرهای ترک نشینی نظیر تبریز، اورمیه،اردبیل و .. داده بود که گوئی این وعده ها نیز به مانند وعده های انقلاب طی 34 سال گذشته به باد فراموشی سپرده شده و خواهند شد.
بر اساس نظرات کارشناسان بی طرف محیط زیست مهمترین عامل در خشکاندن دریاچه اورمیه سدسازی های دولت ایران در آزربایجان جنوبی و الخصوص در حوضه آبی دریاچه اورمیه می باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر