۱۳۹۲/۰۵/۲۰

مدیرکل محیط زیست آزربایجان غربی: آب ارس را به بهانه نجات دریاچه اورمیه برای مصارف کشاورزان انتقال می‌دهند!

بالاخره مدیر کل محیط زیست آزربایجان غربی نیز لب به سخن گشوده و از پشت پرده سخنان مسئولین دولتی در قبال طرح های فانتزی همچون انتقال آب رود آراز به دریاچه اورمیه پرده برداشت. بنا به سخنان حسن عباس نژاد که با خبرنگار میحط زیست خبرگزاری دولتی دانشجویان ایرانی (ایسنا) داشته ابزار نموده هدف دولت ایران از طرح انتقال آب آراز به دریاچه اورمیه نه نجات دریاچه بلکه تامین آب برای مصارف کشاورزی می باشد. عباس نژاد در قسمتی از سخنانش به طور خفافه وار هم که شده مسئله سدسازی های دولت ایران بر روی دریاچه اورمیه و عدم تامین آب از سدها را نیز به پیش کشیده است. البته پیشتر نیز بنا به نظر بسیاری از تحلیلگران ترک هدف دولت ایران از مسئله انتقال آب آراز به دریاچه اورمیه بهره برداری سیاسی از مسئله برای ایجاد اختلاف مابین ترکان این و آن سوی آراز و در کنارش کاشت تخم نفاق و کینه مابین نماینده گان دولتی در شهرهای ترک نشین بیان گردیده، به طوریکه طی روزهای گذشته چندین بار نیز نماینده گان دولت ایران در شهرهای ترک نشین همدیگر را به باد توهین و عدم همراهی برای نجات دریاچه اورمیه معرفی نموده بودند.  
آقای حسن عباس نژاد به موارد جالبی در مصاحبه اشاره نموده که بخش های مهم آن در زیر بیان می شود:
اکنون تنها یک سوم از مساحت این دریاچه باقی مانده است و در صورت خشکی تمام دریاچه، نمکی که از سطح آن بلند می‌شود دیگر آزربایجان، کردستان، مشهد، تهران و ... را نمی‌شناسد و کل کشور را درگیر خواهد کرد. افرادی که به بهانه دریاچه اورمیه آب را برای کشاورزی، صنعت و یا حتی گردشگری انتقال می‌دهند از نتیجه کار خود آگاه نیستند چرا که خشک شدن دریاچه اورمیه دیگر زمین کشاورزی در منطقه باقی نخواهد گذاشت.
از 30 سال پیش، با افزایش زمین‌های کشاورزی، نابودی باغ‌ها و مراتع، استفاده از صنایع آب‌بر در محدوده دریاچه اورمیه و استفاده از کشت آبیاری غرق آبی به جای کشت قطره‌ای، مصرف آب منطقه افزایش پیدا کرده و با کاهش میزان آب، دمای هوای منطقه نیز بیشتر شده که در نتیجه این افزایش دما نیز آب دریاچه هر روز خشک‌تر شده است.
علاوه بر همه این موارد، هر جایی هم که از طریق باریکه‌ای به دریاچه آبرسانی می‌شد، با احداث سد بر روی آن حق بیولوژیکی رودخانه‌ها و حق‌آبه دریاچه نیز پرداخت نشد. برای پرداخت حق‌آبه سه میلیارد مترمکعبی دریاچه باید پیش از هر چیزی الگوی کشت کشاورزی منطقه تصحیح شود چرا که زمانی عده‌ای گمان کردند که چون آزربایجان غربی دومین استان پر آب کشور است می‌توانند تا هر چه قدر که دلشان خواست آب مصرف کنند. مدیرکل محیط زیست آزربایجان غربی با بیان اینکه کشاورزی در کشور ما به هیچ وجه اقتصادی نیست، افزود: به عنوان مثال برای تولید گوجه، هزینه آب آن بسیار بیشتر از گوجه‌ای است که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، در صورتی که می‌توان با تغییر روش‌های آبیاری تا حد زیادی این هزینه را کاهش داد.
منبع خبر: 
http://tinyurl.com/kvfrmto