۱۳۹۱/۰۴/۳۰

Tarkana Çağrı: Urmiye Gölünün Sesi ol!


kaç Gün bundan önce Türkiye medyasinda Tanınmış Türk Sanatçı Tarkanin Türkiyenin Burdur Gölünün Korumak için aldığı tavırı okuyarak gerçekten çok mutlu oldum.
bir Türk sanatçının Yaşadığı çevre ve Doğaya verdiği önemi Tarkanin bu işinde iyice hiss etdim.
Ünül insanlar Toplum ve medya ilgisini çekerek böyle konularla ilgilendikleri zaman toplum ve medyani ister istemez sorun alanına çekmiş olurlar, Tarkanda Burdur Gölü kuruma sorununu medyaya taışmak için ve Ulusun dikketini çekmek için bu adımı atmış, iyi ki bu adımı atmıştır.
Burdur Gölü nerede?
belki Güney Azerbaycan ve iran sınırlarında bulunan Türkler için Burdur Gölü bir azcık tanınmamış ola, Burdur Gölü Türkiyenin Isparta ve Göller bölgesi Arasında bulunmaktadır. Göl, Burdur şehir Merkezin çok yakındır. Budrur Gölü Büyüklük açısından Türkiyenin yedinci Böyük Gölü olaraq tanınıyor.
Budur Gölü bizim Urmiye Gölümüz gibi Tuzlu bir Göldür ve aynen Urmiye Gölü gibi Kurumakla karşıdır. Burdur Gölü bugün üçte birisi kurumuş ve doğa ve çevre Uzmanlarına Göre böyele giderse 2040 yılanadek Budrur Gölü tam kuruyacaktır.
Ünlü Türk Sanatçı Tarkan Burdur Gölü çevresinde olmakla Burdur Gölünün Sesi olmuş ve onun Yaşamının tehlikede olduğunu bir kez daha Toplumu ve medyaya aktarmştır.     
bildindiği gibi Türkiyede olan Burdur Göl Gibi bir tanede Güney Azerbaycan sınırları içerisinde Tuzlu Göl Bulunmakta. Güney Azerbaycanda bulunan Tuzlu Göl ise Urmiye Gölüdür.
Urmiye Gölü Nerede?
Türkieyden sonra en çok Türkçe konuşan insanın Yaşadığı ülkede iranda bulunmaktadır. Urmiye Gölü iranin Kuzeybatısında ve Batı Azerbaycan eyalet ile Doğu Azerbaycan Eyaleti Arasında bulunmaktadır. Yerlı Türk Halkı Urmu Gölü diye çağırıyor.  Urmiye Gölü Türkiyenin Van Gölünden 147 km uzaklıkta ve Dünyanin ikinci Tuz Gölüdür, Ancak şimdi Urmiye Gölü yüz ölçümünün üçde birisini kayb etmiş ve bir Tuz Çölüne çevrilmiştir.
Doğa ve çevre uzmanların dediğine Göre Urmiye Gölü kumak nedeni sayısızca seddlerin tikilmesi, yanlış su yönetimi vb olarak tanımlanıyor. iran Devleti her Türlü olarak Urmiye Gölü sorununu dünya ve bölge Uluslarını duymasına izin vermiyor, kaç ay bundan önce Tebriz, Urmiye ve kaç Türk şehirinde Urmiye Gölünün kurumasila ilgili Türk ulusu çevresel gösteriler yapmış ancak çok sayıda öğrenci, çevre dostu tutsak olmuştur.
Tarafsiz Doğa ve çevre uzmanlarinin dediğine dayanarak durumu böyle giderse Urmiye Gölü 5 yıl içerisinde kuruyacaktır, Urmiye Gölü kuruyrusa birinci hetapta 6 milyun insan bölgeni terk etmek zorudna kalacaklar, ikinci hetpta ise 13 milyun ve ...
şimdi Ünlü Sanatçımız Tarkandan bir Ricada bulunmaktayam 
Urmiye Gölünün Sesi ol!
nasıl ki Türkiyenin Burdur Gölünün sesi oldunu bizim Urmiye Gölününde sesini duyub ve çevre dostlarını sesini ilete bilersiniz, belki böylesine Urmiye Gölü sorunu hakında bölge Ulusları daha dikkatli olarak Urmiye Gölünün önemi belli ola.
Sanatçımızın çok Sayıda Güney Azerbaycan ve iranda seveni var ve yemin ediyorum Urmiye gölü hakında bir adım atarsa sevenlerinin sayısına artmış oalcaklar.
هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر