۱۳۹۲/۰۴/۰۳

دو‌‌‌سوم دریاچه اورمیه شوره‌زار شده / کاهش عمق متوسط دریاچه اورمیه از ۱۴ به ۲ متر

رئیس کارگروه تحقیقات مؤلفه‌های بیابان‌زایی با بیان اینکه هم‌اکنون دو‌سوم دریاچه اورمیه تبدیل به شوره‌زار شده است، گفت: هم اکنون عمق متوسط این دریاچه از ۱۴ متر به ۲ متر کاهش یافته است.
محمد درویش اظهار داشت: مساحت دریاچه اورمیه در زمان پر آبی آن تقریباً برابر ۵۴۰هزار هکتار بود و هم‌اکنون ۳۶۰ تا ۳۹۰هزار هکتار از این مساحت به دلیل عدم تأمین حق آبه آن خشک شده است.
رئیس کارگروه تحقیقات مؤلفه‌های بیابان‌زایی افزود: بر همین اساس می‌توان گفت که هم‌اکنون دوسوم دریاچه اورمیه خشک شده است و این امر بیانگر این مطلب است که عمق متوسط این دریاچه به شدت کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه آسیب‌پذیری و شکنندگی دریاچه اورمیه بیشتر شده است، ادامه داد: در کنار کاهش مساحت این دریاچه، عمق متوسط آب آن نیز طی سال‌های اخیر کاهش قابل توجهی یافته است.
درویش درباره نوسانات عمقی دریاچه اورمیه طی سال‌های گذشته بیان داشت: در ابتدا عمق متوسط این دریاچه برابر ۱۴ متر بود اما هم‌اکنون عمیق‌ترین محدوده این دریاچه به حدود ۴ متر می‌رسد.
وی یادآور شد:‌ البته نباید فراموش شود که در حال حاضر سطح ناچیزی از دریاچه اورمیه است که دارای عمقی معادل ۴ متر است؛ بر همین اساس می‌توان گفت عمق متوسط این دریاچه در شرایط فعلی برابر ۲متر است.
رئیس کارگروه تحقیقات و مؤلفه‌های بیابان‌زایی با اعلام اینکه هم‌اکنون ۲سوم دریاچه اورمیه تبدیل به شوره‌زار شده است، اضافه کرد:‌ با توجه به اینکه جهت وزش باد غالب از غرب به شرق است، بر همین اساس نواحی شرقی دریاچه اورمیه و اطراف شهرستان‌های بناب، مراغه، آذرشهر و عجب شیر تحت تأثیر گرد نمک قرار گرفته‌اند.
درویش افزود: گرد نمک علاوه بر اینکه خاک را آلوده می‌کند و موجب از بین رفتن کشت‌زارها می‌شود، می‌توانند در نهایت سبب افزایش مخاطرات ایمنی و کاهش ضریب سلامتی تمامی زیست‌مندان ساکن در منطقه شود.
نکته قابل تامل علارغم تبدیل دو سوم دریاچه اورمیه به شوره زار نمک و کاهش عمق آن از 14 متر به 2 متر تاکنون کوچکترین قدمی از سوی دولت ایران در جهت احیائ دریاچه اورمیه صورت نگرفته است، حتی سدسازی ها نیز حول حوضه آبی دریاچه اورمیه کماکان ادامه دارد در حالیکه بنا به گفته کارشناسان بی طرف آب سدسازی ها در کنار مدیریت غلط منابع آبی جزء مهمترین علت های خشکانیدن دریاچه اورمیه معرفی می گردد.