۱۳۹۳/۰۲/۳۰

اعتراف دیرهنگام وزیر نیرو: با سیاست سدسازی دریاچه اورمیه را خشک کردیم

اومود اورمولو
حمید چپچیان وزیر نیروی دولت حسن روحانی طی مصاحبه‌ای که در تاریخ 28 اردیبهشت با خبرگزاری دولتی مهر داشته به افراط در سیاست سدسازی دولت ایران طی سالهای گذشته اعتراف نموده و مهمترین علت خشک شدن دریاچه‌هائی نظیر اورمیه، هامون، گاوخونی و بختگان را سیاست غلط سدسازی دولت ایران نامیده است.‌ 
چپچیان با اشاره به افراط در سیاست سدسازی دولت ایران و بحران منابع آبی اظهار داشته: یکی از علائم بحران آبی ایران خشک شدن دریاچه‌هاست که مردم به خوبی آن را لمس می کنند. دریاچه های اورمیه، بختگان، هامون و گاوخونی خشک شد و ما اینها را با چشمان خودمان می بینیم. 
بر اساس گفته های وزیر نیروی دولت حسن روحانی تمامی سدهای ساخته شده توسط دولت ایران قادر به تنظیم 76 میلیارد مترمکعب آب می باشند در حالیکه اکنون میزان آب موجود در سدها 46 میلیارد مترمکعب هست. وی با آمار رسمی به وضعیت سدهای ساخته شده پرداخته، بنا به گفته‌های ایشان سد ساوه برای ذخیره 130 میلیون مترمکعب آب ساخته شده در حالیکه تا به امروز 30 میلیون مترمکعب در آن قرار نگرفته، یا سد کرخه برای 7 میلیارد مترمکعب ساخته شده که تاکنون 2.7 میلیارد مترمکعب آب در آن ذخیره نگردیده و یا سد سیمره که طی 2 سال گذشته به بهره‌برداری رسیده و نیروگاه آن ساخته شده به علت عدم وجود آب کافی آب اصلا وارد نیرگاه سد سیمره نگردیده است. 
وزیر نیروی دولت حسن روحانی در ادامه به خطر افزایش برداشت آب از منابع تجدید شونده اشاره نموده بنا به گفته های چپچیان اکنون 96 میلیارد مترمکبع از منابع آبی تجدید شونده در ایران استفاده میشود که بسیار رقم خطرناکی می باشد و می باید این حجم به 72 میلیارد مترمکعب برسد تا دریاچه‌های موجود در جغرافیای ایران بتوانند به حیات طبیعی خود ادامه دهند.    
در حالیکه با اعتراف دیرهنگام وزیر دولت فعلی مبنی بر خبط تاریخی دولت ایران در سیاست سدسازی می باشیم سدسازی دولت ایران سبب تخریب عمده محیط زیست آزربایجان جنوبی و قتل عام زیست محیطی بوده‌ایم، برای مثال بیش از 90% دریاچه اورمیه بر اساس آمارهای غیرموثق و غیرقابل اعتماد دولت ایران خشکانده شده و فاجعه زیست میحطی قرن را در آزربایجان جنوبی شاهدیم، روزی نیست که حتی صدای نماینده‌گان دولت ایران در آزربایجان جنوبی در مورد عواقف خطرناک خشکیده شدن دریاچه اورمیه در مجلس ایران را نشنویم، در حالیکه به صراحت می توان گفت که اگر دریاچه اورمیه خشک گردد وطنمان آزربایجان جنوبی دیگر وجود خارجی نخواهد داشت و میلیونها انسان ملزم به کوچ اجباری به سرزمین های دیگر خواهیم بود. بر اساس آمار و ارقام های رسمی دولت ایران بر روی حوضه آبی دریاچه اورمیه 73 سد بزرگ و کوچک ساخته شده که لیست تمامی سدهای ساخته شده قبلا در مقاله‌ای در وبلاگ اخبار دریاچه اورمیه منتشر گردیده است.    
علارغم خشکانده شدن بیش از 90% دریاچه اورمیه طی 15 سال گذشته اکنون نیز علت دقیق خشک شدن دریاچه و راه‌کارهای احیاء آن مشخص نیست، در حالیکه وزیر نیروی دولت حسن روحانی اعتراف به افراط در سیاست های سدسازی دارد حسن روحانی در سفرهای انتخاباتی به شهرهای ترک نشینی همچون تبریز، اورمیه، اردبیل و ... در صورت سکان داری قوه اجرائی ایران 3 وعده آموزش به زبان مادری، احیاء دریاچه اورمیه و تاسیس فرهنگستان زبان و ادب ترکی را داده بود که علارغم گذشت بیش از 10 ماه از آغاز بکار دولت به جزء پروپاگاندای دولتی، وعده‌های توخالی و اعمال فانتزی شاهد کوچکترین اقدام عملی در جهت احیاء دریاچه اورمیه نمی باشیم که با بی اعتنائی دولت و ملت حاکم تئوریهای استعمار داخلی خلق ترک در ایران قوت بیشتری می یابد.