۱۳۹۳/۰۲/۰۲

تنها 7% مساحت آب دریاچه اورمیه باقی مانده/ دولت روحانی: دریاچه اورمیه در وضعیت خوبی است

اومود اورمولو
بر اساس گفته های حسن عباس نژاد در صورتی که اقدامات لازم دولت ایران جهت احیاء دریاچه اورمیه تا اواخر تابستان جاری صورت نگیرد برای همیشه شاهد مرگ قسمت جنوبی دریاچه اورمیه خواهیم بود.
عباس نژاد در جلسه مشترکی که با مسئولین ستاد به اصطلاح ملی احیاء دریاچه اورمیه و کارگره استانی مدیریت حوضه آبریز دریاچه اورمیه داشت خبر از تنش آبی در 13 سال پیش رو و از احتمال وقوع بحران آبی در آزربایجان جنوبی سخن گفته است. 
مدیر کل حفاظت محیط زیست آزربایجان غربی با بیان اینکه در حال حاضر 2.3 میلیارد مترمکعب آب در دریاچه اورمیه باقی مانده و سهم 7% را به خود اختصاص داده خاطر نشان نموده که 93% از دریاچه اورمیه خشک گردیده و تنها 7% مساحت آبی دریاچه اورمیه باقی مانده است.
در حالیکه مدیر کل حفاظت محیط زیست آزربایجان غربی خبر از باقی ماندن تنها 7% از مساحت آبی دریاچه اورمیه داده به صورت باور نکردنی مسعود باقرزاده کریمی کارشناس دفتر زیست گاه های سازمان محیط زیست طی مصاحبه‌ای که با پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران(سبز پرس) داشته از مصوبات و قانون گذاری دولت حسن روحانی حمایت نموده و مدعی شده که وضعیت دریاچه اورمیه خوب می باشد. طبیعتا نظرات باقرزاده به صورت غیرمستقیم بیان کننده نوع نگاه محیط زیستی دولت حسن روحانی به مسائل می باشد و ادعای اینکه دریاچه اورمیه در وضعیت خوبی به سر می برد را به خوبی بتوان طرز نگرش دولت حسن روحانی به مسئله دریاچه اورمیه در حالیکه بنا به آمار غیر موثق همین دولت تنها 7% مساحتش باقی مانده  تلقی نمود.
بر اساس نظرات کارشناسان بی طرف منطقه‌ای و جهانی بر اثر سیاست های سدسازی دولت ایران در آزربایجان جنوبی و الخصوص حوضه دریاچه اورمیه که بالغ بر 73% سد می باشد دریاچه بدین وضع کنونی افتاده است. دولت حسن روحانی در ایام انتخابان و در سفری که به شهرهای ترک نشین تبریز،اورمیه،اردبیل و .. داشت وعده هائی نظیر تاسیس فرهنگستان زبان و ادب ترکی، احیاء دریاچه  اورمیه و آموزش به زبان مادری را داده بود که علارغم گذشت بیش از 7 ماه از آغاز بکار دولت شاهد تدام نوع امنیتی و استعماری به جامعه ترک می باشیم.