۱۳۹۳/۰۳/۰۱

نماینده تبریز: دولت مشخص کند که مطالعه احیاء دریاچه اورمیه تا به کی ادامه خواهد یافت؟

اومود اورمولو
نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس ایران با انتقاد از حرکت لاک‌پشتی دولت ایران در خصوص احیاء نجات دریاچه اورمیه گفت "دولت تا چه زمانی قصد مطالعه احیاء دریاچه اورمیه را خواهد داشت؟" . نماینده تبریز یادآور شد که اگر اقدامات لاک‌پشتی دولت در مورد احیاء دریاچه اورمیه ادامه یابد شاهد خشکی کامل دریاچه اورمیه و بروز سونامی نمک در آزربایجان و الخصوص اطراف دریاچه خواهیم بود.
رضا رحمانی در گفتگوئی که با مئدیای دولتی داشته اظهار نموده که مردم آزربایجان سوال می کنند که آیا می باید منتظر خشکی 100% دریاچه اورمیه باشیم تا دولت احیانا قدمی عملی در جهت احیاء دریاچه اورمیه بردارد. نماینده تبریز خاطر نشان کرد که از سالهای گذشته نماینده‌گان ترک موجود در مجلس اخطارهائی در مورد وضعیت وخیم دریاچه اورمیه داده بودند ولی آن اخطارها جدی گرفته نشد و با بی تفاوتی کامل از کنار اخطارهای زیست میحطی آزربایجان گذر شد که امروز شاهد خشک شدن بیش از 90% دریاچه اورمیه می باشیم. 
بر اساس گفته‌های نماینده تبریز در آغاز بکار دولت حسن روحانی 70% دریاچه اورمیه خشکانده شده بود و این میزان اکنون به بیش از 90% رسیده ولی تاکنون به جزء برگزاری سمینارها و گردهمائی های فانتزی شاهد هیچ اقدام عملی برای احیاء دریاچه اورمیه نمی باشیم، در حالیکه حسن روحانی در ایام انتخابات و در سفرهائی که به مناطق ترکنشینی همچون تبریز، اورمیه، اردبیل و ... داشت در صورت پیروزی وعده احیاء دریاچه اورمیه را داده بود اکنون 10 ماه از آغاز بکار دولت حسن روحانی می گذرد وی هیچ اقدام عملی به جزء پروپاگاندای دولتی را شاهد نمی باشیم.
وزیر نیروی دولت یازدهم دروز طی مصاحبه‌ای اظهار داشت که سیاست سدسازی دولت ایران در آزربایجان جنوبی و الخصوص حوضه دریاچه اورمیه یکی از اصلیترین عوامل موثر در خشکاندن دریاچه اورمیه بوده است، در عین حال اسماعیل کهرم نیز یکی از شناخته ‌شده‌ترین فعالین میحط زیست نیز طی مصاحبات خود بارها به مسئله سدسازی و مضرات آن بر دریاچه اورمیه تاکید نموده است. یادآور شویم که در حوضه دریاچه اورمیه 73 سد بزرگ و کوچک ساخته شده که لیست تمامی سدها در وبلاگ اخبار دریاچه اورمیه منتشر گردیده است.