۱۳۹۱/۰۶/۱۵

خروج 20 راس گوزن زرد از جزایر دریاچه اورمیه

آزربایجان غربی، اورمیه: مسئول دبیرخانه شورای منطقه‌ای دریاچه اورمیه در خصوص خروج گوزن زرد از جزیره اشک دریاچه اورمیه در پی کم آبی هشدار داد.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت جباری ظهر چهارشنبه در جلسه اعضای شورای منطقه ای مدیریت حوضه آبخیز دریاچه اورمیه افزود: متاسفانه تا کنون در پی کمبود آب درجزایر دریاچه اورمیه 20 راس گوزن زرد از جزیره اشک خارج شدند.
وی اظهار داشت: در پی کاهش بارندگی ها و اتصال جزایر دریاچه اورمیه، حیوانات مقیم در جزایر با تشدید بحران کم آبی مواجه شده اند و درچند روز گذشته 20 راس گوزن زرد ایرانی از جزیره اشک به سمت مناطق حاشیه دریاچه گریخته اند.
دبیرخانه شورای منطقه‌ای دریاچه اورمیه عنوان کرد: با اعزام محیط بانان محیط زیست در دریاچه اورمیه تا کنون 5 راس گرفته شده و به محیط های امن انتقال یافته اند و عملیات جستجو برای یافتن باقی حیوانات همچنان ادامه دارد .
جباری اضافه کرد: پارک ملی دریاچه اورمیه شامل 102 جزیره بزرگ و کوچک که مهمترین آنها جزیره کبودان یا قویون داغی به مساحت 3125 هکتار زیستگاه قوچ و میش و جزیره اشک به مساحت 2570 هکتار زیستگاه اصلی گوزن زرد است.
معاون امور عمرانی استاندار آزربایجان غربی نیز در این جلسه بر استفاده از تمامی امکانات برای آبرسانی به احشام جزایر دریاچه اورمیه تاکید کرد و گفت: برای تامین آب مورد نیاز در جزایر دریاچه اورمیه طرح انتقال آب به جزیره اشک مصوب شده که باید با تسریع در انجام مطالعات آن در کوتاهترین زمان با مشارکت تمامی دستگاهها عملیات اجرایی این پروژه به اتمام برسد .
جواد محمودی خواستار توجه ویژه به نگهداری و حفاظت از حیات وحش دریاچه اورمیه شد و با بیان اینکه باید به هر طریق ممکن در کوتاه زمان به این مناطق آبرسانی شود، اظهار داشت: عملیات بارورسازی ابرها از طریق روش های نوین بصورت آزمایشی در پنج ایستگاه در اورمیه آغاز شده که با تکمیل شدن نتایج اولیه و جمع بندی آن این طرح در ابعاد گسترده تری در حوضه آبخیز دریاچه اورمیه اجرایی می شود.
خروج گوزن های زرد از دریاچه اورمیه در حالی صورت می گیرد که مسئولین دولت ایران هنوز کوچکترین قدمی در راه احیاء دریاچه اورمیه برنداشته اند. طرح های فانتزی به مانند بارورسازی ابرها تنها برای عوام فریبی صورت می گیرد، اگر بارورسازی ابرها کوچکترین تغییری در میزان بارش در حوره آبخیز دریاچه اورمیه داشته چرا ارگانهای ذیربط آمار علمی را منتشر نمی کنند؟ آیا این طرح در دیگر نقاط دنیا صورت نگرفته، نتایج باورسازی ابرها بر روی محیط زیست چه بوده؟   
به نظر بسیاری از کارشناسان بی طرف دریاچه اورمیه بر اثر ساخت سدهای متعدد بدون در نظر گرفتن حق آبه دریاچه اورمیه، مدریت غلط منابع آبی، دو برابر شدن زمین سطح کشت، سیستم قدیمی آبیاری و ...خشک شده و تنها راه نجاتش گشودن آب از سدهای متعدد ساخته شده میباشد.
منبع تصویر: http://tinyurl.com/dxuqczm

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر