۱۳۸۹/۱۰/۲۹

آخرین نفس های دریاچه اورمیه با خشکیدن 70 درصد دریاچه

به گزارش واحد مرکزی خبر ، مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی درجلسه گرامیداشت هفته هوای پاک در شهر اورمیه با اعلام این خبر گفت: تاکنون بیش از 25 میلیارد مترمکعب از آب دریاچه اورمیه کاهش یافته است .
عباس نژاد با اشاره به برنامه ها و تصویب اعتبارات لازم برای نجات این دریاچه افزود: بارورکردن ابرها ، اصلاح شبکه آبیاری و کشت و انتقال آب از سایر حوزه هـا بـه پارک ملی دریاچه اورمیه از مهمترین برنامه های مسئولان برای تأمین سالانه 3 میلیارد مترمکعب آب مورد نیاز این دریاچه است .
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای آزربایجان غربی هم دراین نشست خشکسالی های چند سال اخیر و استفاده بیش از حد آب هـای زیرزمینی در بخش هـای کشاورزی را از مهمترین دلایل وضعیت بحرانی دریاچه اورمیه عنوان و خاطرنشان کـرد در آذربایجان غـربی 20 هـزار چاه غیرمجاز شناسائی شده است کـه از این چاه ها سالانه بیش از 350 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود .
ترابی ساماندهی چاه های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند برای کنترل میزان برداشت از آبهای زیرزمینی در چاه هـای عمیق و نیمه عمیق را از اقـدامات لازم بـرای جلوگیری از بـرداشت هـای بی رویه از سفره های زیرزمینی اعلام کرد
http://tinyurl.com/5tutooj

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر