۱۳۹۷/۰۱/۳۰

کاهش 8 سانتی‌متری تراز آبی دریاچه اورمیه

اومود اورمولو
بر اساس سخنان مدیر استانی احیاء دریاچه اورمیه در آزربایجان غربی تراز دریاچه اورمیه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با کاهش 8 سانتی‌متری مواجه می‌باشد.
فرهاد سرخوش در گفت و گو با سایت دولتی ایسنا تراز فعلی دریاچه اورمیه را 1270.74 سانتی‌متر عنوان کرد که این میزان در قیاس با مدت مشابه در سال گذشته کاهش 8 سانتی‌متری را نشان می‌دهد.
علارغم افزایش بارش‌ها در حوزه آبی دریاچه اورمیه، فصل بارش و رهاسازی آب سرریز سدها شاهد روند کاهشی تراز آبی دریاچه اورمیه و تراز منفی می باشیم که نشان از بی‌اعتنائی مسئولین دولتی به مسئله احیاء دریاچه اورمیه و جلوگیری از تخریب آن می‌باشد.  آمار و ارقام دولتی حاکی از رهاسازی تاکنون 9.5 میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه اورمیه می‌باشد که با نگرشی به آمار و ارقامی رسمی ارائه شده می توان اذعان نمود که این میزان از رهاسازی آب نیز نتوانسته روند کاهشی تراز آب دریاچه اورمیه را به حالت ثبات درآورد. دولت حسن روحانی که در زمان انتخابات با وعده احیاء دریاچه اورمیه، تاسیس فرهنگستان زبان و ادب ترکی و آموزش زبان مادری در مناطق ترک‌نشین الخصوص غرب آزربایجان به پروپاگاندای انتخاباتی می پرداخت سوای شعارهای دهن‌پرکن و پوپولیستی تاکنون اقدام عملی جهت احیاء دریاچه اورمیه و هیچ کدام از شعارهای یاد شده انتخاباتی اقدامی ننموده است. کارشناسان بی‌طرف محیط زیستی مهمترین عامل در خشکاندن دریاچه اورمیه را سیاست سدسازی بدون در نظر گرفتن حق‌آبه دریاچه اورمیه معرفی می‌نمایند.  
خشکاندن دریاچه اورمیه و کاهش مهاجرت پرندگان به تالابهای آزربایجان غربی 
رئیس اداره نظارت بر حیات‌وحش کل حفاظت از محیط‌زیست آزربایجان غربی خشک شدن دریاچه اورمیه را از دلایل کاهش مهاجرت پرندگان به تالاب‌های آزربایجان غربی عنوان کرد. 
امید یوسفی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت، دریاچه اورمیه در دهه‌های 70 و 80 بدلیل شرایط زیستی متنوع جزء زیستگاه مهم برای پرندگان مهاجر بود که کاهش آب دریاچه اورمیه و روند خشکی آن باعث کاهش پرندگان مهاجر در تالابهای استان آزربایجان غربی شده است. آمارها حاکی از زیست 65% تنوع پرندگان ایران در غرب آزربایجان می باشد. نقش دریاچه اورمیه که میزبان اغلب پرندگان مهاجر بود را اکنون دریاچه وان ترکیه بر عهده گرفته است. آمارها حاکی از خشکاندن بیش از 90% دریاچه اورمیه می باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر