۱۳۹۲/۱۰/۰۵

کاهش 28 سانتی‌متری و 600 میلیون مترمکعبی سطح آب دریاچه اورمیه

اومود اورمولو
طی هفته‌های گذشته بارشهائی در حوضه آبی دریاچه اورمیه به صورت بارش برف اتفاق افتاده بود و مدیای فارس زبان مرکزگرا و دولتی که نسبت به محیط زیست مناطق ترک نشین دید خصمانه‌ای را به یدک می کشد طی این مدت اخبار و مقالاتی در مورد افزایش آب دریاچه اورمیه و حتی رب مسئله را به جائی رسانده بود که سخن از احیاء دریاچه اورمیه طی بارش چند روزه در آزربایجان جنوبی را مخابره نمود. امروز پنجشنبه آقای حسن عباس‌نژاد طی گفتگوئی که با خبرگزاری دولتی مهر داشت سخن از کاهش 28 سانتی متری سطح آب دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته در همین موقع خبر داد و به مانند گذشته دروغ این مدهایا را هویدا ساخت.
بنا به گفته‌های وی سطح تراز آب دریاچه اورمیه 1270.54 متر از سطح آبهای آزاد که نسبت به حداکثر 7.5 متر و مصوب 6.5 متر است،‌‌ این میزان نسبت به حداقل تراز اکولوژیک 5.3 متر و نسبت به سال گذشته 28 سانتیمتر کاهش داشته است. در عین حال متاسفانه 85% دریاچه اورمیه تبدیل به شوره زاد شده است. تنها 6% از آب دریاچه اورمیه یعنی حدود 2 میلیارد مترمکعب آب در دریاچه باقی مانده است.
بر اساس گفته‌های مدیر کل حفاظت محیط زیست آزربایجان غربی در سال آبی 92-91 میزان آب ورودی به دریاچه اورمیه از طریق رودخانه‌های حوزه آبخیز 2.1 میلیارد مترمکعب بوده که نسبت به سال آبی گذشته کاهش 600 میلیون مترمکعبی را شاهدیم.
آقای عباس نژاد آثار بارشهای اخیر را چند سانتی متر اعلام نموده و با بحرانی خواندن وضعیت دریاچه اورمیه خبر از باقیماندن تنها 15% مساحت دریاچه اورمیه خبر داده است. عباس نژاد تبعات خشک شدن دریاچه اورمیه را افزایش سرطان ها و بیمارهای تنفسی، بیمارهای پوستی، افزایش دمای منطقه، تسریع تغییرات اقلیمی، افزایش آلودگی هوا و ... معرفی نموده است.
دولت حسن روحانی که در زمان انتخابات و در شهرهای ترک نشین وعده احیاء دریاچه اورمیه را داده بود اکنون با گذشت 200 روز از شروع دولت به جز تبلیغات و پروپاگاندای دولتی شاهد هیچ عملیات اجرائی نبوده‌ایم. حنی نادر قاضی پور به عنوان یکی از نماینده‌گان اورمیه طی گفتگوئی که با خبرگزاری دولتی تبریز بیدار داشت سخن از عدم رسیدگی به مسئله دریاچه اورمیه در کارگرهی که از سوی دولت روحانی تشکیل شده را مطرح نموده و بنا به گفته ایشان گویا کارگره دریاچه اورمیه سعی در نابودی کامل دریاچه اورمیه را در نظر دارد.    
بنا به نظر کارشناسان بی طرف منطقه‌ای و جهانی مهمترین عامل خشکاندن دریاچه اورمیه سدسازی های دولت ایران در حوضه آبخیز دریاچه اورمیه که بالغ بر 73 سد می باشد معرفی می گردد.