۱۳۹۱/۰۹/۲۶

دریاچه اورمیه با همایشها، کنفرانسها و ... احیاء نمی گردد

برگزاری همایشهائی به مانند همایشی که طی چند روز گذشته در شهر اورمیه برای نجات دریاچه اورمیه صورت گرفته بی شک دردی از دردهای ملت ترک و دریاچه اورمیه را درمان نخواهد کرد، چون بیشتر این همایشها، کنفرانسها و .. پروپاگاندای دولتی هست و برای مقاصد سیاسی. طرحهائی که در این به اصطلاح همایش به تصویب رسید طی چند سال گذشته دقیقاً چندین بار به تصویب رسیده ولی در روی کاغذ مانده و گشودن نمایشی آب چند سد بر روی دریاچه اورمیه نمی تواند بیش از 30 میلیارد مترمکعب کمبود آب دریاچه اورمیه را جبران کند. 
یکی از نماینده های اورمیه با اشاره به همایش نجات دریاچه اورمیه که هفته پیش در استان آزربایجان غربی برگزار شد، می گوید این همایش ها و اجلاس ها فقط جایی برای سخنرانی و صحبت هستند و در عمل هیچ کمکی به نجات دریاچه اورمیه نمی کند.
 روز 18 تا 20 ماه جای مرکز استان آزربایجان غربی پذیرای محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و فاطمه واعظ جوادی، رئیس پیشین سازمان حفاظت از محید زیست بود که برای حضور در همایش بین المللی "دریاچه اورمیه ،‌ چالشها و راهکارها" به این استان سفر کرده بودند.
 این همایش با هدف ارتقاء‌ دانش عمومی و فنی ،‌ بهره‌مندی از توانمندی مردمی و ملی ،‌ شناخت چالش‌ها و ارائه راهکارهای بهبود وضعیت دریاچه اورمیه برگزار شد، اما به نظر می رسد، این همایش نیز همچون دیگر نسشت ها و همایش ها نتیجه تاثیرگذاری بر بهتر شدن دریاچه اورمیه نداشت.
 نادر قاضی پور، نماینده اورمیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری همایش نجات دریاچه اورمیه به خبرنگار CHN می گوید: در این همایش ها کارشناسان و مسئولان دور هم جمع می شوند. حرف های خوبی بین شان رد و بدل می شود. از یکدیگر تعریف و از کارهایی که کرده اند تعریف و تمجید می کنند. اما نتیجه این تعریف ها و بحث ها چیست؟ مردم و دوستداران دریاچه اورمیه منتظر ورود آب به دریاچه هستند که هنوز هیچ آبی به این دریاچه ریخته نشده است.
 قاضی پور با اشاره به حضور معاون اول رئیس جمهور، روسای فعلی و پیشین سازمان حفاظت از محیط زیست در این همایش، تصریح می کند: حرف های زیادی در این همایش مطرح شد که پیش از این هم مطرح شده بود. قول هایی هم درباره نجات دریاچه اورمیه از زبان مسئولان، اما به هیچ یک از این حرف ها و قول ها تاکنون عمل نشده است.
 نماینده مردم اورمیه در مجلس وضعیت فعلی دریاچه اورمیه را «وخیم» ارزیابی و تصریح می کند: هر روز وضعیت دریاچه اورمیه وخیم تر می شود. با وجود تمام طرح ها و برنامه ها برای نجات دریاچه، تا کنون هیچ آبی به این دریاچه جاری نشده و هیچ یک از این راهکارها اجرایی نشده است. برگزاری هماهیش اخیر نیز بدون شک بی نتیجه خواهد بود.
منبع خبر:
http://tinyurl.com/c228o4f