۱۳۹۰/۰۱/۰۸

اوضاع پارک ملی دریاچه اورمیه وخیم‌تر می‌شود

همشهری  : سطح آب دریاچه اورمیه در زمان حاضر نسبت به سال قبل در همین زمان ‪ ۲۷سانتی‌متر پایین‌تر رفته است. پیش‌بینی می‌شود تا 8 سال آینده اثری از دریاچه ارومیه باقی نماند.
کیومرث کلانتری، مدیر کل محیط زیست آزربایجان غربی در جلسه ستاد حوادث غیرمترقبه استان گفت: براثر این کاهش، سطح شوره‌زارهای سواحل دریاچه اورمیه به شدت در حال افزایش است.
وی اضافه کرد: ورودی آب دریاچه ارومیه نیز در همین مدت ‪ ۱/۵میلیارد مترمکعب نسبت به سال قبل کاهش نشان می‌دهد.
کلانتری یادآور شد: به منظور تامین بخشی از آب مورد نیاز دریاچه اورمیه امسال افزون بر ‪ ۸۰۰میلیون مترمکعب ازآب دریاچه پشت سدهای استان به سوی دریاچه رها شدند با اینحال تاثیر چندانی در افزایش سطح آب نداشته است.
وی تاکید کرد: برای رسیدن ارتفاع آب به حد قابل قبول حداقل ‪ ۵/۶میلیارد مترمکعب آب مورد نیاز است، که تامین آن جز با همراهی طبیعت امکان پذیر نیست.
مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی در سال 85 از [کاهش 40 سانتیمتری آب دریاچه اورمیه] خبر داده بود.
به گزارش ایرنا، مدیر کل هواشناسی آزربایجان غربی نیز در این جلسه از کاهش بارندگی در سال جاری خبر داد و گفت: متوسط بارندگی‌های امسال نسبت به سال قبل ‪۱۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.
فرخ مطلبی، میزان بارندگی‌های امسال را ‪ ۳۷۴/۹میلی‌متر اعلام کرد و افزود: این میزان نسبت به متوسط طولانی مدت که حدود ‪ ۴۲۰تا ‪ ۴۵۰میلی متر است، کاهش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد.
وی میزان بارندگی‌های سال زراعی جاری را ‪ ۱۶۴/۹میلی متر عنوان کرد و اظهارداشت: این میزان نیز نسبت به سال زراعی قبل از ‪ ۳۴درصد کاهش برخوردار است.
مطلبی، پراکنش بارندگی‌های امسال را نیز نامناسب خواند و گفت: امسال در شمال استان ‪ ۱۷درصد، در مرکز استان ‪ ۲۸درصد و در جنوب ‪ ۳۶درصد نسبت به سال قبل بارندگی کم شده است.
وی افزود: امسال همراه با کاهش بارندگی شاهد، کاهش دمای متوسط استان نیز بودیم، بطوریکه امسال متوسط دما ‪ ۳۰درجه سانتی گراد نسبت به سال قبل کاهش نشان می‌دهد.
با توجه به کاهش بارندگی‌های امسال، لزوم بهره برداری اصولی از آب پشت سدها و منابع زیر زمینی آب مورد بحث و بررسی اعضای ستاد حوادث غیر مترقبه استان قرار گرفت.
 همچنین با توجه به روند روبه کاهش ارتفاع آب دریاچه ارومیه بر لزوم اجرای اقداماتی در سطح ملی و جهانی برای نجات دریاچه اورمیه، به عنوان بزرگترین پهنه آبی ایران و مهمترین زیستگاه بیوسفری جهان تاکید شد.