۱۳۸۹/۱۰/۰۶

احیای دریاچه اورمیه در حد شعار باقی مانده است

معاون هماهنگی و ترویج سازمان جهاد کشاورزی آزربایجان غربی گفت: احیای دریاچه اورمیه در حد شعار باقی مانده است و این شعارها به شعور تبدیل نشده و لازم است شعارها را به شعور تبدیل کنیم.
مسیحا مدنی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اورمیه اظهار داشت: بحران دریاچه اورمیه باید به صورت ریشه‌ای مورد توجه قرار گیرد. 
وی با تاکید بر حفظ منابع طبیعی و زیستی استان، تصریح کرد: همزمان با احیای دریاچه اورمیه باید بتوانیم به مسائل به صورت ریشه‌ای نگاه کنیم و به صورت همزمان به فکر حفظ منابع طبیعی و زیستی استان باشیم. 
این مقام مسئول افزود: توجه به پوشش گیاهی و محیط زیست یکی از مواردی است که نباید در اجرای برنامه‌های احیای دریاچه اورمیه از آنها غافل باشیم 
مدنی با بیان اینکه در عمل نسبت به محیط زیست کم‌توجهی می‌شود، خاطرنشان کرد: در بحث واگذاری اعتبارات و در حوزه عمل شاهد کم‌توجهی به محیط زیست هستیم.
وی با بیان اینکه در بحث اعتبارات لازم برای دریاچه اورمیه دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط باید از اعتبارات سازمان و اداره خود هزینه کنند، ابراز داشت: در این زمینه هر دستگاه برنامه‌های احیای دریاچه را از محل اعتبارات آن دستگاه هزینه کند اما در سازمان جهاد کشاورزی حتی برای ارائه آموزش‌های لازم در بخش کشاورزی و برنامه‌های ترویجی با کمبود اعتبار مواجه هستیم و امکان اینکه از اعتبارات سازمان برای اجرایی کردن برنامه‌های احیای دریاچه اورمیه هزینه کنیم بسیار دشوار است. 
این مقام مسئول اعلام کرد: در تمام کارهای محوله به سازمان، نمی‌توان دریاچه را نیز نجات داد. 
مدنی با بیان اینکه شعارهای خوبی در این زمینه وجود دارد، گفت: این شعارها به شعور تبدیل نشده و لازم است شعارها را به شعور تبدیل کنیم. 
وی اظهار داشت: سمینار و جلساتی برای این منظور تشکیل می‌شود اما با وجود تمام این جلسات و سمینارها نیاز به حمایت مسئولان کشوری و استانی برای پیشبرد برنامه‌های احیای دریاچه اورمیه است.