۱۳۹۳/۰۳/۱۰

کاهش 37 سانتی‌متری آب دریاچه اورمیه

اومود اورمولو
بر اساس گفته‌های مدیر کل محیط زیست آزربایجان غربی وضعیت دریاچه اورمیه به غایت بحرانی بوده و اکنون سطح تراز دریاچه اورمیه به رقم 1270.67 سانتیمتر بالاتر از سطح آب های آزاد رسیده که این رقم به معنی کاهش 37 سانتیمتری سطح آب دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته در همین تاریخ می باشد.
حسن عباس‌نژاد در گفتگوئی که با خبرنگاران دولتی داشته از تسریع روند کاهش سطح آب دریاچه اورمیه خبر داده و اذعان نموده که در صورت بی توجهی به وضعیت دریاچه سطح آب اۇرمۇ گؤلۆ به زیر رقم 1270 متر نیز خواهد رسید. بر اساس برآوردهای سازمان محیط زیست آزربایجان غربی حجم آب دریاچه اورمیه اکنون حدود 2.2 میلیارد مترمکعب می باشد که 7% حجم وضعیت نرمال دریاچه است.
در حالیکه دبیر ستاد احیاء دریاچه اورمیه از وجود 12 تا 12.0 میلیارد مترمکعب آب در دریاچه اورمیه و احیاء آن سخن گفته مدیر کل حفاظت از محیط زیست آزربایجان غربی در خوش‌بینانه‌ترین حالت از سرازیر شدن 1 میلیارد مترمکعب آب آنهم طی 1 سال گذشته به دریاچه اورمیه خبر داده است در حالیکه هر ساله می باید بیش از 3 میلیارد مترمکعب آب وارد دریاچه اورمیه می شد. حتی میزان آب ورودی از رودخانه‌ها به دریاچه اورمیه در سال آبی جاری حدود 350 میلیون مترمکعب بوده که این رقم در سال آبی گذشته 670 میلیون مترمکعب بوده است.
بی اعتنائی و غرض ورزی در احیاء دریاچه اورمیه داد عیسی کلانتری دبیر ستاد احیاء دریاچه اورمیه را نیز درآورده به طوریکه وی از دست‌های پشت پرده‌ای که نمی خواهند دریاچه اورمیه احیاء گردد سخن گفته است. بنا به گفته‌های کلانتری اگر عملیات احیاء دریاچه اورمیه طی سالهای گذشته آغاز میشد هزینه‌های احیاء دریاچه به مراتب کمتر بود و اکنون وضعیت دریاچه بدین صورت نبود.
بر اساس گفته‌های حمید چپ‌چیان وزیر نیروی دولت فعلی سیاستهای سدسازی بدون حساب و کتاب دولت ایران در آزربایجان جنوبی و الخصوص حوضه دریاچه اورمیه یکی از مهمترین عوامل در خشک کردن دریاچه بوده، بر اساس آمار رسمی و دولتی اکنون 73 سد بزرگ و کوچک بر روی حوضه آبی دریاچه اورمیه ساخته شده که لیست تمامی سدها در وبلاگ اخبار دریاچه اورمیه قبلا منتشر گردیده است. 
یادآور شویم که حسن روحانی در سفرهای انتخاباتی که به شهرهای ترک نشینی همچون تبریز، اورمیه، اردبیل و ... داشت در صورت پیروزی در انتخابات وعده‌هائی همچون تاسیس فرهنگستان زبان و ادب ترکی، احیاء دریاچه اورمیه و آموزش به زبان مادری را داده بود که علارغم گذشت بیش از 10 ماه از آغاز بکار دولت شاهد تدام سیاست های گذشته و بی‌اعتنائی و تبعیض به مناطق ملی ترکنشین می باشیم.