۱۳۹۳/۰۱/۰۸

کاهش 40 سانتیمتری سطح آب دریاچه اورمیه و تداوم فرصت سوزی دولت ایران

اومود اورمولو
مدیر کل حفاظت از محیط زیست آزربایجان غربی طی مصاحبه‌ای که 8 فروردین 1393 با سایت دولتی ایسنا داشته از کاهش 40 سانتی متری سطح آب دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته خبر داده است.
حسن عباس نژاد در کنار اینکه به کاهش 40 سانتی متری سطح آب دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته خبر داده از تداوم سیر قهقرائی دریاچه اورمیه نیز سخن گفته است. بنا به گفته های ایشان شعاع تاثیرات منفی خشکاندن دریاچه اورمیه در حال افزایش می باشد. 
آخرین تصاویر ماهواره‌ای و ارقام رسمی ولی غیرموثق دولت ایران حاکی از تسریع روند خشک شدن دریاچه اورمیه در مناطق جنوبی دریاچه می باشد به طوریکه طی ماه های گذشته رفته رفته با پدیده هائی همچون شروع طوفان های نمکی، شوری چاه های کشاورزی، شوری زمین های اطراف دریاچه اورمیه، تخلیه نزدیک به 50 روستای حول دریاچه اورمیه و ... بوده‌ایم.   
گرچه که عباس نژاد مسئله دریاچه اورمیه را به کاهش باران در منطقه و افزایش دما مرتبط دانسته ولی عیسی کلانتری دبیر کار گروه به اصطلاح ملی نجات دریاچه اورمیه در مراسم اختیامیه میزگرد بین المللی تخصصی یافتن راه حل برای تالاب های در معرض خشک شدن که در تاریخ 26 اسفند در سازمان محیط زیست برگزار گردیده برجسته کردن خشکسالی به عنوان اصلی بحران دریاچه اورمیه را بیشتر مسئله‌ای برای سلب مسئولیت مدیران دولتی عنوان کرده است. آمار و ارقام دولتی حاکی از تسریع روند خشک شدن دریاچه اورمیه طی 15 سال گذشته می باشد و بی تردید دولت ایران از 15 سال پیش تاکنون از وضعیت دریاچه اورمیه مطلع بوده است، طی 15 سال گذشته چرا به مسئله دریاچه اورمیه پرداخته نشده ناشی از اجرای سیاست زمین سوخته در مناطق ترک نشین می باشد.  
در حالیکه دریاچه اورمیه به 28 میلیارد مترمکعب آب نیاز دارد و هر روز شاهد تسریع پروسه خشک شدن قسمتی از دریاچه می باشیم به طوریکه بنا به آمار غیرقابل اعتماد دولت ایران اکنون بیش از 80 دریاچه خشک گردیده تاکنون به جزء برگزاری سمینارهای رنگارنگ، بروکراسی اداری، عدم تامین بودجه لازم، عدم نگرش ملی و فراملی به مسئله و ... شاهد کوچکترین اقدام عملی برای احیاء دریاچه اورمیه نمی باشیم. این در حالی صورت می پیذیرد که حسن روحانی در سفرهای ایام انتخاباتی به شهرهای ترک نشین تبریز، اورمیه، اردبیل و ... در صورت پیروزی وعده احیاء دریاچه اورمیه، تاسیس فرهنگستان زبان و ادب ترکی و آموزش به زبان مادری را داده بود و اکنون بیش از 6 ماه از روی کار آمدن دولت روحانی نیز می گذرد و به هیچ کدام از وعده های انتخاباتی اش عمل ننموده است. بر اساس نظر کارشناسا بی طرف محیط زیست و آب دریاچه اورمیه بر اثر سیاست سدسازی دولت ایران در آزربایجان جنوبی و الخصوص حوضه دریاچه اورمیه، مدیریت غلط منابع آبی، افزایش سطح زیر کشت طی 35 سال گذشته به بیش از 2 برابر، سیستم آبیاری قدیمی و ... خشک گردیده است.