۱۳۹۲/۱۰/۲۵

نماینده سازمان ملل وضعیت دریاچه اورمیه را فاجعه بار خواند

اومود اورمولو
گئری لوئیس دیروز در نشستی با اصحاب رسانه وضعیت دریاچه اورمیه را "فاجعه بار" خواند.
بر اساس گفته های نماینده مقیم سازمان ملل مهمترین مسئله زیست محیطی ایران مبحث امنیت آب می باشد و اصلیترین مسئله در حل مشکلات تالاب های خشک شده ایران همچون دریاچه اورمیه عدم اجرای درست راه حل هاست. یادآور شویم که آزربایجان جنوبی نیز با مسئله عمیق آب مواجه می باشد.  
وی در اضهاراتی بیان داشت که بخش اصلی مشکل خشک شدن تالاب هامون نیز در داخل ایران هست گرچه که بخشی از آبی که به هامون می ریخته اکنون در افغانستان به مصرف کشاورزی می رسد. وضعیت دریاچه اورمیه نیز بنا به گفته های لوئیس فاجعه بار می باشد و می باید برای بهبود شرایط دریاچه اورمیه سریعا اقدامات اساسی صورت گیرد.
متاسفانه نماینده سازمان ملل به علل اصلی خشکانده شدن دریاچه اورمیه اشاره‌ای نکرده، گرچه کارشناسان بی طرف آب و محیط زیست علت اصلی خشک شدن دریاچه اورمیه را سدسازی های دولت ایران در آزربایجان جنوبی برای توسعه کشاورزی در این منطقه معرفی می نمایند. اکنون حدود 73 سد بر روی حوضه آبی دریاچه اورمیه ساخته شده است.   
همانطور که نماینده سازمان ملل نیز به موضوع عدم تمایل دولت ایران برای احیاء دریاچه اورمیه اشاره کرده تاکنون شاهد هیچ اقدام عملی به جزء تولید پروپاگاندای دولتی و ترویج پوپولیسم از سوی دولتمردان ایران نبوده‌ایم این مسئله در حالی می باشد که ناصر آق عضو هئیت علمی دانشگاه شهر اورمیه و بنیانگذار پژوهشکده آرتمیا چند روز پیش در مصاحبه‌ای که با روزنامه دولتی تهران امروز داشت به صراحت از خشک شدن بیش از 80% دریاچه اورمیه خبر داد. بنا به گفته های ناصر آق دریاچه اورمیه حداکثر 2 الی 3 سال پیش رو تماما خشک شده و به تاریخ خواهد پیوست. ناصر آق وضعیت اکنون دریاچه اورمیه را در مصاحبه یاد شده چنین بیان می کند:
دیگر فرصتی وجود ندارد که آب برای دریاچه اورمیه آورده شود. در حقیقت آن‌ چیزی که الان از دریاچه اورمیه باقی مانده دیگر نمی‌شود بهش گفت دریاچه؛ باید بگوییم دریاچه سابق اورمیه. چون تنها 15 تا 20 درصد آب دریاچه اورمیه باقی مانده است.