۱۳۹۱/۰۷/۲۵

Urmiye Ve Burdur Gölü Aynı Kadere Sahip

Doğa Derneği tarafından İran”da bulunan Urmiye Gölü incelendi. Urmiye Gölü’nde yapılan inceleme sonucunda Burdur Gölü ve Urmiye Gölü’nün barajlar ve sondajlar sebebiyle kurumaya başladığı belirlendi. İki gölün de aynı kaderi paylaştığı belirtilirken, Doğa Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, “İran’ın Urmiye Gölü ile Burdur Gölü aynı sebeplerden ötürü kuruyor. Bölgemizdeki göllerin ortak kaderini değiştirmek için İran’da görüşmelerde bulunan Doğa Derneği ekibi, Urmiye Gölü’nü inceledi. İran’daki Urmiye Gölünün hikayesi Burdur Gölü’nünki ile benzer. Barajlar ve sondaj kuyuları sonucu kuruyan bir göldür” denildi.
Açıklamada, Ortadoğunun en büyük gölü, dünyanın üçüncü büyük tuz gölü olan Urmiye’nin, İran’ın Güney Azerbaycan bölgesindeki Tebriz ve Urmiye kentlerinde bulunduğu belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:
”Göle de adını veren Urmiye, suyun olduğu şehir anlamına geliyor. Ramsar alanı ve Milli Park olan Urmiye Gölü, yaklaşık 200 tür kuş ve 23 tür, memeliye ev sahipliği yapıyor. Gölü besleyen akarsular üzerine inşa edilen barajlar, sondaj kuyularıyla yer altı sularının aşırı miktarlarda çekilmesi ve gölün ortasına inşa edilen otoyol Urmiye’yi yok ediyor. Urmiye Gölü şimdiye kadar alanının yüzde 60′ını kaybetti, böyle devam ederse göl birkaç sene içinde tamamıyla kuruyacak, tuz çölüne dönüşecek. Urmiye’nin çekildiği alanlardaki tuz fırtınaları tarıma zarar veriyor. Gölün tamamen kuruması geçim kaynağını kaybeden 14 milyon insanın göç etmek zorunda kalması demek. Urmiye Gölü’nün etrafında yaşayan yerel halk göllerini kurtarmak için yıllardır mücadele ediyor. 2010’da 3 bakanlığında imzaladığı Göl Yönetim Planı hazırlanmış. Urmiye Gölü Yönetim Planı’nda gölün su hakkı belirlenmiş. Gölün su hakkını karşılamak için tarımda su kullanımı azaltılacak, barajlardan göle su bırakılacak. Barajların ve sondaj kuyularının kuruttuğu Burdur ve Urmiye Gölleri komşu coğrafyalarda aynı sebeplerle yok oluşla karşı karşıya. Urmiye Gölü Yönetim Planı, bu sene revize edilecek Burdur Gölü Yönetim Planına ilham vermeli. Burdur Gölünün “su hakkı” tanınmalı. Barajlardan Burdur Gölüne hakkı olan su bırakılmalıdır.”
Kaynak

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر