۱۳۹۰/۰۳/۰۴

گزارشی از نمایشگاه عکس « نابودی دریاچه اورمیه» در دانشگاه هنر اسلامی تبریز

گزارشی از نمایشگاه عکس « نابودی دریاچه اورمیه» در دانشگاه هنر اسلامی تبریز
نام دومین دریاچه شور جهان این روزها بسیار به گوش می رسد. به گزارش ارک قالاسی از نصر، این روزها نجات دریاچه اورمیه به موضوعی فراتر از نجات یک دریاچه تبدیل شده است، امروز تامین آب دریاچه ارومیه صرفا به خاطر پرآب شدن آن و جلب توریست و بازی های کودکانه در ساحل آن نیست بلکه به گفته کارشناسان با تداوم روند فعلی باید چاره ای اندیشید تا شهرها و روستاهای حاشیه دریاچه اورمیه (Lake Urmia) از طوفان نمک که به راه خواهد افتاد در امان مانند.
امروز هر کسی در هر پست و مقام و جایگاهی که است تلاش دارد تا توجه ها را به سوی نجات این دریاچه جلب کند، نماینده مجلس، مدیر کل، استاندار، فرماندار، دانشجو، شهروند، هنرمند و همه همه از ضرورت نجات دریاچه اورمیه سخن می گویند، یکی بارور سازی ابرها را چاره کار می داند، دیگری انتقال آب ارس را، یکی تغییر شیوه آبیاری زمین های کشاورزی را، آن دیگری بازگردانی اکوسیستم این دریاچه به حالت اول.
ولی آنچه بسیار روشن است، اینکه دریاچه ارومیه یکی از منحصربفردترین سرمایه های طبیعی آزربایجان و ایران باید حفظ شود و این موضوع نیاز به عزم ملی و توجه ویژه دولتمردان دارد چرا که تعلل در این امر مصادف خواهد شد با آئین تشییع پیکر این دریاچه زیبا...
 خانم بهناز فولاد پنجه، دانشجوی کارشناسی طراحی صنعتی دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز که به عکاسی علاقه ای فراوان دارد، با برپایی نمایشگاهی تلاش کرد تا نشان دهد که دریاچه ارومیه آنچنان سخاوتمند است که با وجود خشک شدن ولی زیبایی های منحصر بفرد خود را دوچندان نمایان کرده است.
وی نام نمایشگاه خود را بوی بیابان می شنوم انتخاب کرده است و در اقدامی ابتکاری نمک های دریاچه اورمیه را پای تصاویر خود آورد تا صحنه هایی واقعی مقابل بیننده ترسیم کند.
فولاد پنجه دلیل برگزاری این نمایشگاه را چنین بیان می کند: من اهل شهر اورمیه هستم و از همان دوران کودکی اغلب ایام تعطیل را در ساحل زیبای دریاچه ارومیه (Lake Urmia) به همراه خانواده می گذراندیم و اینک این دریاچه در حال خشک شدن است و از آن روزهای کودکی فقط خاطره ها مانده است و بس. این نمایشگاه را بر پا کردم تا شاید این حس غریبی که نسبت به خشک شدن دریاچه زیبای اورمیه داشتم به هم دانشگاهی ها و مخاطبان خود نشان دهم. 
وی می افزاید: خشک شدن دریاچه اورمیه برابر است با تخلیه تمام شهرها و روستاهای اطراف آن چرا که طوفان های نمکی مجالی برای زیستن نخواهد داد و این امر مشکلات عدیده ای را به بار خواهد آورد، پوشش گیاهی اطراف خود را تغییر خواهد داد و زمینه بروز چالش های فراوانی از جمله اشتغال، مسکن و سایر نیازهای زندگی مردم شهرها و روستاهای اطراف را فراهم خواهد آورد.
فولاد پنجه می افزاید: عکس هایی که گرفته ام در عین حال که تکان دهنده اند ولی زیبایی های منحصر بفردی دارند.
این گزارش می افزاید، نمایشگاه بوی بیابان می شنوم  از 27 لغایت 29 اردیبهشت ماه امسال در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برپا شد.
منبع: ارك قالاسی
http://tinyurl.com/4ycgs7z