۱۳۸۹/۱۲/۱۶

عملیات بارورسازی ابرها بر روی پارک ملی دریاچه اورمیه ناکام ماند

استاندار آزربایجان‌غربی از شکست عملیات بارورسازی ابرها به علت شرایط نامناسب جوی بر روی دریاچه اورمیه خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وحید جلال‌زاده در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران افزود: این عملیات 3 بار بر روی دریاچه ارومیه اجرا شد که به علت شرایط نامناسب جوی با شکست روبرو شد. 
وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این عملیات10 الی 15 درصد  بر میزان بارندگی‌های استان افزوده می‌شد که به نوعی از خشکی روزافزون دریاچه اورمیه جلوگیری می‌کرد.
استاندار آزربایجان‌غربی با بیان اینکه یکی دیگر از طرح‌های آبرسانی به دریاچه اورمیه در حال اجراست، تصریح کرد: با اجرای این طرح‌ها تا حدودی از سرعت خشکی دریاچه اورمیه کاسته می‌شود.
جلال‌زاده در ادامه به بودجه عمرانی استان اشاره و عنوان کرد: طبق لایحه ارائه شده به مجلس 2 هزار و 714 میلیارد ریال برای بخش عمرانی اختصاص داده شده است که نسبت به سال گذشته 29 درصد افزایش یافته است.
وی در ادامه سخنان خود به مشکلات موجود در بانک‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: هم اکنون در تمامی شعب بانکی با مشکل منابع مالی مواجه هستیم.
ستاندار آزربایجان‌غربی افزود: یکی از اولویت‌های طرح‌های نیمه تمام، تزریق منابع مالی و تسهیلات بنگاه‌های زودبازده به استان است.
ظاهر مسئولان پایتختی  هنوز هم به از عادت «پشت سر آوردن لقمه » سیر نشده اند، که به جای دادن حقابه قانونی دریاچه اورمیه از آب دهها سد ساخته شده بر روی رودخانه های تغذیه کننده اورمو گولو، گزینه های پر هزینه تر و نیز سخت تر مانند "طرح باورسازی ابرها" را برای نجات دریاچه اورمیه پی می گیرند (ارک قالاسی).
http://tinyurl.com/5ujark5