۱۳۹۲/۰۲/۱۴

دریاچه اورمیه به صورت کامل تا پایان 2013 خشک خواهد شد

سازمان جهانی ناسا با به اشتراک گذاری دو تصویر دریاچه اورمیه که یکی متعلق به آگوست 1985 و دیگری مربوط به آگوست سال 2010 می باشد با توجه به اطلاعات بدست امده خبر از خشک شدن کامل دریاچه اورمیه تا پایان سال 2013 را اعلام نموده است. ناسا مهمترین علت خشک شدن دریاچه اورمیه سدسازی های بی حساب و کتاب دولت ایران اعلام نموده است. سدسازی دولت ایران در آزربایجان جنوبی علاوه بر خشکانیدن دریاچه اورمیه سبب صدها مورد عوارض زیستی محیطی دیگر گشته است که تنها یک نمونه از این عوارض خشک شدن دریاچه اورمیه می باشد.
زمین مکانی داینامیک و متغیر است و پوسته و سطح آن نیز همواره در حال تغییر می باشد، در برخی اوقات نیز تقصیر این تغییرات مستقیما متوجه ما نیست و البته شاید بتوانیم مانع از شدت برخی از آنها شویم.
سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به تازگی جدیدترین تصاویر ماهواره‌ای خود را از بیش از ۱۵۰ نقطه زمین که این تغییرات در آنها بیشتر مشهود است منتشر کرده و آنها را در صفحه اینترنتی با نام « وضعیت تغییر مداوم (State of Flux)» و در کنار تصاویر ماهواره‌ای آرشیو خود از این نقاط به مقایسه گذاشته تا بتوانیم به راحتی متوجه تغییر زمان و میزان تغییرات بوجود آمده در آنها شویم.
در این تصاویر شاهد تغییرات زمین بر اثر تغییرات آب و هوایی، اثرات شهرنشینی و بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، آتش‌سوزی و .. هستیم. در زیر این تصاویر مقایسه زمانی صورت گرفته میان انها که از چند روز تا چند سال و چند دهه است درج شده است.
در میان این ۱۵۰ تصویر متاسفانه تصویری از دریاچه اورمیه نیز دیده می‌شود که دو تصویر ماهواره‌ای از دریاچه اورمیه را که تصویر اول متعلق به آگوست سال ۱۹۸۵ و تصویر دوم متعلق به آگوست سال ۲۰۱۰ است، به نمایش و مقایسه گذاشته شده است. این دو تصویر و تغییرات صورت گرفته به اندازه کافی گویاست.
وب‌سایت ناسا در توضیح این دو تصویر چنین نوشته:
Left: August 1985. Right: August 2010. Iran's Lake Oroumeih (also spelled Urmia) is the largest lake in the Middle East and the third largest saltwater lake on Earth. But dams on feeder streams, expanded use of ground water, and a decades-long drought have reduced it to 60 percent of the size it was in the 1980s. Light blue tones in the 2010 image represent shallow water and salt deposits. Increased salinity has led to an absence of fish and habitat for migratory waterfowl. At the current rate, the lake will be completely dry by the end of 2013.
چپ: آگوست سال ۱۹۸۵/ راست: آگوست سال ۲۰۱۰.
دریاچه اورمیه بزرگترین دریاچه در خاورمیانه و سومین دریاچه بزرگ آب‌شور در زمین است. اما استفاده از سدها بر روی رودخانه‌های منتهی به این دریاچه، گسترش استفاده از آب‌های زیرزمینی و همچنین خشکسالی‌های چند دهه اخیر باعث کاهش اندازه آن به ۶۰ درصد ظرفیت آن در دهه ۱۹۸۰ میلادی شده است. در تصویر سال ۲۰۱۰ رنگ‌های آبی کم‌رنگ کنار دریاچه آب‌های کم‌عمق و نمک‌های ته‌نشین‌شده را نشان می‌دهد. افزایش نمک موجود در آب باعث عدم حضور ماهیان و تعطیلی زیست‌گاه پرندگان مهاجر در این دریاچه شده است.
با این وضعیت شاهد خشکی کامل این دریاچه تا پایان سال ۲۰۱۳ (دی‌ماه ۹۲) خواهیم بود.
منبع خبر:
http://tinyurl.com/c6lsvdg
منبع تصویر:
http://tinyurl.com/cdbxsdz

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر