۱۳۹۱/۰۴/۰۸

تشدید بحران دریاچه اورمیه / کاهش 16 سانتی‌متر آب دریاچه اورمیه در خرداد ماه

مدیر مطالعات منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آزربایجان‌غربی گفت: با آغاز فصل کشاورزی، خردادماه امسال آب دریاچه اورمیه 16 سانتی‌متر دیگر کاهش‌ یافت.
 مهرنگ دوستی‌رضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهر اورمیه با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه اورمیه، اظهار داشت: با توجه به اینکه جمعیت زیادی در اطراف دریاچه اورمیه ساکن هستند و با توجه به اینکه فصل کشاورزی در این حوزه آغاز شده است، برداشت‌ها از آب‌های زیرزمینی اطراف دریاچه اورمیه نیز بیشتر شده است.
وی با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در استان‌های اطراف دریاچه اورمیه، اعلام کرد: خرداد امسال با آغاز فصل کشاورزی شاهد کاهش 16 سانتی‌متری آب دریاچه اورمیه بودیم.
دوستی‌رضایی با بیان اینکه آزربایجان‌غربی از نظر حوزه‌های آبریز به حوزه‌های ارس، زاب و دریاچه اورمیه تقسیم می‌شود، تصریح کرد: در این میان دریاچه اورمیه حوزه آبریز مشترک بین سه استان آزربایجان‌شرقی، آزربایجان‌غربی و استان کردستان است.
وی با بیان اینکه 47 درصد وسعت حوزه آبریز دریاچه اورمیه در آزربایجان‌غربی قرار دارد، افزود: دریاچه اورمیه بیشترین وسعت حوزه آبریز خود را در استان آزربایجان‌غربی دارد.
مدیر مطالعات منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آزربایجان‌غربی با اشاره به وجود هشت دشت ممنوع در استان، خاطرنشان کرد: توسعه برداشت آب از این مناطق ممنوع است.
دوستی‌رضایی با بیان اینکه در این زمینه 22 منطقه مطالعاتی داریم، گفت: 65 درصد حوزه آبریز استان را دریاچه اورمیه به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به حجم دریاچه اورمیه در تراز نرمال، اظهار داشت: حجم دریاچه اورمیه در تراز نرمال 32 میلیارد مترمکعب است که این میزان در سال‌های اخیر کاهش فراوانی داشته است.
دوستی‌رضایی جمعیت ساکن در اطراف دریاچه اورمیه را شش میلیون نفر اعلام کرد و افزود: 49 درصد از ساکنان حوزه دریاچه اورمیه در آزربایجان‌شرقی، 47 درصد در آزربایجان‌غربی و سه تا چهار درصد در کردستان ساکن هستند