۱۳۹۰/۰۱/۲۱

خشک شدن دریاچه اورمیه و احداث سدهای جدید در منطقه آزربایجان

16 سد مخزنی در آزربایجان غربی احداث می‌شود
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آزربایجان غربی از در دست احداث بودن 16 سد مخزنی در سطح استان خبر داد.  به گزارش مهر، نقی کریمی در جریان بازدید از طرح های بخش آب منطقه شوط و پلدشت در شمال آزربایجان غربی، افزود: برای اجرای این طرح ها، تاکنون دو هزار و 30 میلیارد ریال هزینه شده است که از 20 تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند.
وی با اشاره به اینکه در این راستا سدهای ارس دو در شهرستان پلدشت و «آغ چای چایپاره» آماده بهره برداری هستند، اظهار داشت: هم اکنون 90 پروژه ملی و استانی در آزربایجان غربی در حال اجرا بوده که دو هزار و 60 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و 70 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی برای اجرای آنها هزینه می شود که با بهره برداری از آنها 300 میلیون لیتر به حجم ذخیره آب استان افزوده می شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آزربایجان غربی سدهای غازان خوی، گرده ‌بین پیرانشهر، بداولی ماکو، باروق قوشاچای (میاندوآب)، آجرلو سایین قالا (شاهین‌ دژ)، فیشل ماکو و کرم ‌آباد پلدشت را از جمله طرحهای در دست مطالعه این شرکت عنوان کرد و بیان داشت: هم اکنون سدهای غازان، گرده ‌بین و کرم‌ آباد در مرحله اجرایی هستند.
به گفته کریمی ، حجم آب قابل تنظیم سالانه این سدها را هشت میلیون و 500 هزار مترمکعب بوده که برای مطالعه آنها 20 میلیارد ریال هزینه شده و برآورد هزینه اجرای طرحها را هفت هزار و 850 میلیارد ریال است.
وی همچنین از پیشرفت 65 درصدی خط انتقال آب شرب از تصفیه خانه ماکو به شهرستان شوط خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح 32 میلیاردریال اختصاص یافته و در خردادماه سال آینده به بهره برداری می رسد.
آزربایجان غربی دارای 14 رودخانه اصلی بوده و چهار هزار و 374 چاه عمیق و 29 هزار و 676 چاه نیمه عمیق دارد.
دریاچه اورمیه بزرگترین سطح آبی کشور بوده و ما بین دو استان آزربایجان غربی و آزربایجان شرقی قرار دارد، میانگین طول آن 140 کیلومتر و پهنای آن بین 16 تا 63 کیلومتر متغیر است، عمق متوسط این دریاچه 5.4 متر و حداکثر عمق 13 متر در شمال دریاچه اورمیه (Lake Urmia) و حجم تقریبی آن 31 میلیارد متر مکعب است.
حال سوالی که ذهن انسان را به خود مشغول می سازد با ادامه روند تصاعدی خشک شدن دریاچه اورمیه (National Park Lake Urmia) افزایش تعداد سدها در این منطقه هدفی جز نابودی کامل پارک ملی دریاچه اورمیه را به بار نخواهد آورد؟ در حدود 80-85 سد در منطقه آزربایجان غربی و آزربایجان شرقی به بهره برداری رسیده است و تا 4-5 سال آینده تعدد سدها به 200 خواهد رسید، سطح زیر کشت  در سالهای گذشته 2 برابر شده است و .... با این روند شکی نیست که همه دولتمردان دست به دست هم داده اند تا دریاچه اورمیه این نگین آزربایجان را بخشکانند