۱۳۸۹/۱۱/۰۳

زنگ هشدار آلودگی هوا در شهر اورمیه هم نواخته شد

 بالاخره زنگ هشدارهای زیست محیطی شهر اورمیه هم به صدا درآمد بطوریکه ظرف چند سال آینده این شهر نیز به جرعه شهرهای آلوده کشور پیوسته و شهروندان آن ضمن محکوم شدن به تنفس هوای سنگین، به مناطق گرفتار در چنگال بیماریهای تنفسی می پیوندند.
پارامتر های آلودگی از جمله اکسید گوگرد، دی اکسید کربن و منوکسید کربن در هفته های اخیر رشد فزاینده ای را در شهر اورمیه با وجود دارا بودن موقعیت جغرافیایی خاص کوهستانی و داشتن آب و هوای پاک این خطه از کشور تجربه می کند.
این درحالی است که متاسفانه بر اساس اعلام مسئولان زیست محیطی استان توسعه و صنعتی استان در شهر اورمیه خارج از چهارچوب و بدون ملاحظات زیست محیطی در حال شکل گیری است که این روند رشد آلودگی هوا را تسریع می بخشد.
در کنار رکود دار بودن آلودگی هوای شهر اورمیه توسط خودروها، منازل و واحدهای صنعتی استان آزربایجان غربی تحت تاثیر آب‌ و هوای مدیترانه ‌ای قرار دارد و با توجه به شرایط اقلیمی، توپوگرافی و اکولوژیکی، این منطقه هم‌ اکنون در زمینه آلودگی در وضعیت نسبتا مطلوبی قرار دارد.
پدیده وارونگی هوا و ریزگردها نیز که چند سالی از اواسط بهار تا اواخر فصل پاییز به عنوان میهمان ناخوانده دایمی روند آلودگی در شهر اورمیه را سرعت داده و هر روز بر شدت میزان آلودگی هوا می افزاید.
آنچه بیش از همه نگرانی های زیست محیطی در شهر اورمیه را موجب شده و زنگ های هشدار در این بخش را به صدا در آورده است بی توجهی به توسعه صنعتی استان بدون ملاحظات زیست محیطی است تا حدی که در ایجاد یا جانمایی واحدهای تولیدی توجه به مسایل زیست محیطی رفته رفته رو به فراموشی است.
برخورد قاطع محیط زیست با واحدهای آلاینده دولتی و خصوصی
مدیرکل حفاظت محیط زیست آزربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار مهر از برخورد قاطع با متخلفان خبرداده و می گوید: در این خصوص با هیچ ارگان دولتی یا خصوصی تعارف نداشته و در صورت بروز هر گونه بی توجهی به استانداردهای زیست محیطی با خودداری از چشم پوشی و با قاطعیت تمام برخورد می شود.
حسن عباس نژاد با تاکید بر اینکه محیط زیست استان مخالف توسعه در استان نیست می افزاید: ما با توسعه ای مخالف هستیم که درآمد را مقدم بر سلامت می داند.
وی با بیان اینکه توسعه نباید به قیمت از دست رفتن سلامت مردم باشد خاطرنشان می کند: در توسعه شهرهای استان به خصوص اورمیه باید ملاحظات زیست محیطی، آب های زیرزمینی و آلودگی خاک مدنظر قرار گیرد.
این مقام مسئول رویکرد جدید این اداره را مقابله با هرگونه آلودگی و برخورد قاطع در این خصوص اعلام کرده و می افزاید: اقدامات و برنامه ریزی های لازم در این خصوص صورت گرفته و در راستای جلوگیری از افزایش آلودگی واحدهای تولیدی و صنعتی استان پایش می شوند.
عباس نژاد می گوید: در این زمینه در طول سالجاری بیش از هزار و 280 واحد بازدید و برای 156 واحد آلاینده شناسایی شده در سطح استان اخطارهای لازم زیست محیطی صادر شده است که این اقدام تعطیلی پنج واحد تولیدی و صنعتی را در پی داشت.
وی ادامه می دهد: متاسفانه به دلیل عدم رعایت در ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی و جانمایی آنها بحث آلودگی هوا در اورمیه رو به افزایش است می افزاید: در طول 40 روز سال از شاخص اندازه ‌گیری آلودگی هوا در شهرستان اورمیه بیشتر از حد استاندارد است و این هشداری برای قشر مسن و کودکان جامعه در شهر اورمیه است.
بروز پدیده وارونگی بیش از 90 روز در سال
مدیرکل محیط زیست آزربایجان غربی  با بیان اینکه در طول سال، استان آزربایجان غربی 90 روز تحت تاثیر پدیده وارونگی هوا قرار دارد، خاطرنشان می کند: با توجه به اینکه در قسمت شرق و شمال شرق اورمیه وارونگی هوا مشاهده می ‌شود دید افقی و عمودی در شهر اورمیه به شدت پایین آمده است.
وی یادآور شد: در این راستا بر اساس اعلام شاخص های اندازه گیری استاندارد و بین المللی طی سالجاری 40 روز بیشتر از حد استاندارد آلودگی هوا در شهر اورمیه برای گروهای سنی مسن و کودکان و چهار روز برای تمامی گروه های سنی گزارش شده است که این امر زنگ هشدار زیست محیطی را به صدا در آورده است.
این مقام مسئول با تاکید مجدد بر اینکه در چند سال اخیر در بحث هوا در شهرستان اورمیه شاخص‌ های خوبی نداریم و برخی آیتم‌ ها در ساعات پیک ترافیک در فصل زمستان از استاندارد لازم فاصله دارد می گوید: شرایط در اورمیه از نظر شاخص ‌های آلودگی هوا در شرایط مطلوبی قرار ندارد و ظرف چند سال آینده جزو شهرهای آلوده کشور می‌ شویم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه بشر امروز به دلیل عدم توجه به ملاحظات و شاخص‌های زیست محیطی با مشکلات بسیاری مواجه است گفت: آلودگی‌ هایی از قبیل آلودگی آب و خاک و هوا، آلودگی‌های مربوط به فاضلاب‌های شیمیایی و تخریب لایه ازن که در سطح دنیا و به‌ ویژه در کشور ما مشاهده می‌شود ما را متعهد می‌کند که مسائل زیست محیطی را رعایت کرده و نسبت به توسعه این مسائل تلاش کنیم.
مدیرکل اداره محیط زیست آزربایجان غربی می گوید: یکی از اجزایی که این اداره در توسعه شاخص‌های فرهنگی در زمینه حفاظت از محیط زیست به کار گرفته توسعه مشارکت‌های مردمی و ارائه آموزش‌های زیست محیطی برای اقشار مختلف جامعه است.
***
با وجود هشدارهای زیست محیطی استان آزربایجان غربی به خصوص شهر اورمیه به دلیل شرایط جغرافیایی یکی از مناطق خوش آب و هوای کشور به شمار می رود ولی در سالهای اخیر به دلیل بی توجهی مسئولان زنگ هشدارهای زیست محیطی زیادی در این خطه از جمله خشک شدن دریاچه اورمیه به صدا در آمده که این مشکل زیست محیطی به اندازه کافی برای اهالی مردم منطقه خطرآفرین است.
امید می رود بی تفاوتی به هشدار زیست محیطی به  روند رو به رشد آلودگی هوای شهر اورمیه نیز موجبات نگرانی های اهالی این منطقه نشود.
http://tinyurl.com/4cu48ac