۱۳۹۲/۱۱/۰۳

ضربه‌ای که خشک شدن دریاچه اورمیه بر صنعت توریسم آزربایجان وارد خواهد ساخت

اومود اورمولو
بی تردید اگر دریاچه اورمیه شانس می آورد و نه در جغرافیای ایران بلکه در همین کشور هم مرز ایران یعنی ترکیه واقع میشد شاید به هیچ وجه با خشک شدن 85% مواجه نمی گردید و دولت ترکیه سالیانه می توانست میلیارد دلار از توسعه صنعت توریسم دریاچه اورمیه به جیب بزند، همان کاری که سالهاست از دریاچه وان با توسعه زیرساختهای توریستی دریاچه انجام داده است. در حالیکه ویژگهای توریستی دریاچه اورمیه قابل قیاس با دریاچه وان ترکیه نمی باشد، دریاچه اورمیه دارای خواص متعدد درمانی می باشد که طی تاریخ همواره پذیرای میلیونها انسان و الخصوص بیماران بوده ولی اکنون بنا به آمار رسمی دولت ایران 85% به سبب سیاست های سدسازی دولت ایران در حوضه آبخیزش خشکانده شده است. کشور ترکیه سالیانه میزبان بیش از 30 میلیون نفر توریست می باشد که بنا به آمار رسمی هر توریست بالغ بر 500 دلار پول در ترکیه خرج می کند.
در کنار خواص درمانی دریاچه اورمیه تاهمین چند سال پیش هزاران مسافر از اقصی نقاط جهان برای تماشای زیبائیهای دومین دریاچه شور جهان راهی دیار آزربایجان و شهر اورمیه می شدند تا از جزایر بکر و دست نخورده و حیوانات نایاب جزایر دریاچه اورمیه  بپردازند که به سبب خشک شدن دریاچه اورمیه و اتصال چندین جزیره به یکدیگر اکنون تنها سخن از حفظ گونه های حیوانی و گیاهی موجود در جزایر دریاچه اورمیه می باشد نه بهره‌برداری از آنها.
بی تردید دریاچه اورمیه چه از بعد صنعت توریسم ویا بهره‌برداری آرتمیا اورمیانا در چرخه اقتصادی آزربایجان جنوبی نقشی موثر داشت که با خشک شدن دریاچه اورمیه ضربه مهلکی بر اقتصاد آزربایجان جنوبی و الخصوص شهر اورمیه وارد خواهد آمد. گفته های معاون سازمان میراث و فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران دقیقا مصداق بارز ضربه مهلک اقتصادی و لطمه بر صنعت توریسم آزربایجان می باشد. مهدی حجت طی مصاحبه‌ای که با سایت دولتی ایرنا داشته سخن از تاثیرات منفی خشک شدن پارک ملی دریاچه اورمیه بر حوزه گردشگری نموده است. بنا به گفته های ایشان دریاچه اورمیه عاملی مهم و بستری ارزشمند و مبنای بسیاری از استقرارها و ایجاد بناها و سوابق تاریخی در آزربایجان بوده که بروز بحران در این منطقه و کاهش میزان آب دریاچه اورمیه می تواند زندگی مردم را مخدوش کرده و به هم بریزد.              
متاسفانه تاکنون علارغم خشک شدن 85% دریاچه اورمیه دولت ایران کوچکترین اقدام علمی در مورد نجات دریاچه اورمیه انجام نداده است.