۱۳۹۰/۰۴/۱۴

اگر آب دریاچه اورمیه تامین نشود مرگ دریاچه اورمیه حتمی است

اگر آب تامین دریاچه اورمیه نشود مرگ اورمیه حتمی است
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: بیست وچهار طرح در برنامه جامع مدیریت زیست بومی دریاچه اورمیه با رویکرد فرابخشی و الگوی زیست بومی در سطح حوضه آبریز دریاچه اورمیه به عنوان اولین اکوسیستم حساس کشور تدوین شد
به گزارش سبزپرس، «علی نظری دوست» مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران صبح امروز در جمع خبرنگاران تصریح کرد: با وجود وسعت زیادی که دریاچه ارومیه دارد، در صورتی که اجرای طرح های برنامه جامع مدیریت آن با تاخیر همراه باشد دریاچه اورمیه  نیز مانند «آرال» که وسعتی 15 برابر آن را داشت در کمتر از 5 سال آینده خشک می شود.
به گفته نظری دوست، 24 طرح اجرایی فرابخشی در برنامه جامع به تصویب رسید که این طرح ها توسط وزارت نیرو جهاد کشاورزی و استانداری ها به اجرا در می آید و سازمان محیط زیست نقش نظارت بر اجرای آنها را بر عهده دارد.
رئیس دبیر خانه ستاد اجرایی مدیریت حوزه آبخیز دریاچه اورمیه (Urmiye Gölü) ادامه داد: بر اساس یکی از این طرح ها سازمان محیط زیست موظف است با ایجاد آزمایشگاه مرجع و نصب ایستگاه پایش ورودی آب رودخانه ها به دریاچه  اورمیه و ایجاد ایستگاه اندازه گیری نوسان های آب دریاچه، میزان آن را ثبت و به ستاد اعلام کند. این طرح که در خرداد ابلاغ شده هنوز به مرحله اجرا در نیامده است.
وی در ادامه گفت: همچینن بودجه ای که برای یک دوره پنج ساله به تصویب رسیده 13 هزار و 200 میلیارد ریال است، ضمن اینکه با اجرای این طرح یک و نیم میلیارد متر مکعب در مصارف کنونی حوضه آبریز ارومیه (Lake Urmia) صرفه جویی می شود و استان ها می توانند بر اساس این طرح بخشی از بهره برداری و توسعه خود را برنامه ریزی کنند.
نظری دوست درباره سهم آب هر استان گفت: با توجه به طرح جامع سهم آبی که به عنوان حق آبه دریاچه اورمیه  باید از طرف استان ها تامین شود مشخص شده که به ترتیب یک میلیارد و 870 میلیون متر مکعب برای استان آزربایجان غربی، 270 میلیون مکعب آزربایجان شرقی و 959 میلیون متر مکعب کردستان است.
وی ادامه داد: همچنین سقف بهره برداری از آب برای هر یک از این سه استان 235 میلیون متر مکعب آزربایجان غربی 179 میلیون متر مکعب آزربایجان شرقی و 585 میلیون متر مکعب کردستا ن است.
بر اساس ارزیابی های علمی این طرح، بیشترین راندمان برای تهیه آب دریاچه ارومیه (Urumiye Gölü) زمانی اتفاق می افتد که از آب مصرف کشاورزی کاسته شود و روش های سنتی و غرغابی جای خود را به روش های پیشرفته بدهند .
انتقال آب بین حوضه ای طرح دیگری است که به گفته نظری دوست هزینه بالا و راندمان کمتری نسبت به کاهش آب مصرفی در کشاورزی دارد. یکی از مهمترین علل عدم موفقیت در جلوگیری از خشک شدن دریاچه « آرال» تکیه بر همین روش به عنوان تنها راه حل بود. در حالی که آب دریاچه به مصرف می رسیده بوده است.
مسوولان طرح های سازمان را جدی بگیرند
در ادامه این جلسه، محمد باقر صدوق معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست نیز گفت: تاکید ما بر حفاظت از ذخیره آب کنونی دریاچه اورمیه است، وضعیت ارومیه طوری است که نباید حق آبه جدید ایجاد نشود و حق آبه های موجود مدیریت شوند و در بهره وری و مدیریت آب باید دقت شود. زیرا در روش های سنتی بخشی از آب به زمین فرو می رود و از دسترس خارج می شود و بخش دیگر آن تبخیر می شود.
صدوق تاکید کرد: از مسوولان درخواست می کنیم طرح های سازمان را جدی بگیرند و برای اجرای آن هر چه سریع تر عمل کنند زیرا بقای ارومیه شدیداً وابسته به اجرایی شدن این طرح هاست.
وی در ادامه گفت: متاسفانه اغلب شاهدیم که این طرح ها دست کم گرفته می شوند و پی گیری جدی از طرف سازمان های مسوول اجرا نمی شود.
وی هشدار داد: طبیعت شوخی ندارد و هر تاخیری در جلوگیری از خشک شدن ارومیه زندگی شش میلیون نفر تحت تاثیر قرار میدهد، اگر در اورمیه ریزگرد به وجود بیاید برخواسته از شش میلیون تن نمکی است که در این دریاچه ذخیره شده است که این یک هشدار جدی است.
نظری دوست درپایان گفت: اورمیه هنوز زنده است اما شاهرگ حیاتی آن در دست وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو و وابسته به اجرای طرح ها است و محیط زیست تنها نقش نظارت بر اجرا را عهده دار است.
برنامه جامع مدیریت زیست بومی دریاچه اورمیه با رویکرد مشارکتی ذینفعان و تشکل های مردمی در فروردین 89 به تصویب هیات دولت رسید و پس از آن یک ستاد در سطح ملی در اردیبهشت 89 تشکیل شد، مهمترین فعالیت این ستاد تصویب مصوبه ای بود که با توجه به محدودیت منابع آبی و نیاز دریاچه  اورمیه (Orumiyeh Lake) هرگونه ایجاد حق آبه جدید در آزربایجان غربی و آزربایجان شرقی را ممنوع کرد.
منبع خبر:
http://tinyurl.com/635fxh3