۱۳۹۰/۰۲/۰۴

پارک ملی دریاچه اورمیه تا 3سال آینده کاملا خشک می‌شود

دبیر خانه کشاورز آزربایجان‌شرقی در نشست مشترک مدیران جهادکشاورزی استان با اعضای خانه کشاورز آزربایجان شرقی با بیان این مطلب افزود: انجمن نجات دریاچه اورمیه (Lake Urmia) سه راه حل اساسی و مشترک برای نجات دریاچه اورمیه پیشنهاد کرده است.
وی در مورد این پیشنهادها تصریح کرد: افزایش بهره وری آب در حوضه آبریز دریاچه اورمیه در بخش های کشاورزی، شرب، بهداشت و صنعت و بازچرخانی آب مصرفی آن ها، کنترل اتمسفر و ممکن بودن انتقال آب مازاد از حوضه آبریز خزر تنها راه احیای دریاچه ارومیه است.
قنبری انتقال آب مازاد از حوضه آبریز خزر را ممکن دانست و گفت: حوضه های شمالی (ارس)، غربی (زاب) و جنوب (قزل اوزن) هرچند می توانند با انتقال محدودی از آب (در خوشبینانه ترین حالات کمتر از یک میلیارد متر مکعب برآورد می شود) به عنوان مسکن عمل کنند، ولی نگاه مطمئن به شرق حوضه یعنی خزر است که با توجه به آب مازاد در حوضه آبریز و خود آبریز پیشنهاد انتقال در فصول پاییز و زمستان (فصول غیر کشاورزی حوضه) از حوضه آبریز غرب دریاچه خزر و در فصول بهار و تابستان (فصول کشاورزی حوضه) از دریاچه خزر است.
وی در ادامه با اشاره به سوابق دریاچه اورمیه به عنوان یکی از اکوسیستم های آبی منحصر به‌فرد کشور و جهان با وسعت متوسط بیش از نیم میلیون هکتار و حجم آبی 32 میلیارد مترمکعب گفت: دخالت های انسانی و خشکسالی های متعدد شرایطی را پیش آورده که مرگ این دریاچه قطعی بوده و تصور آن دورنمای وحشتناکی را ترسیم می کند.
دبیر انجمن نجات پارک ملی دریاچه اورمیه با اشاره به اینکه فعالیت های تخریبی و استفاده بیش از حد از منابع آبی و تخریب رودخانه ها هرچه زودتر باید متوقف شود گفت: باید روش های مدیریتی برای احیا و بهبود وضعیت تالاب ها صورت گیرد.
قنبری با بیان اینکه نابودی تالاب ها اثرات فرهنگی اجتماعی زیانباری دارد به سخنان اخیر معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اشاره کرد و افزود: اگر روند فعلی دریاچه اورمیه (Lake Urmia) ادامه یابد طی 2 - 3 سال آینده دریاچه به کلی خشک خواهد شد.
منبع خبر:
http://tinyurl.com/43vmdcl
سطح دریای خزر کمتر از سطح دریاچه اورمیه می باشد و اگر این پروژه پیگیری شود سیستمی می خواهد که آب را پمپاژ کند، در حالیکه زاب، گدار و ... در سطح مساوی و بالاتری نسبت به سطح دریاچه اورمیه قرار دارند و از نظر مصافت نیز بسیار نزدیک اند. در حالیکه سیستم کانال کشی از دریای خزر حداقل 3-4 سال زما نمی برد و دریاچه اورمیه نمی تواند تا آن زمان صبر کند.