۱۳۹۴/۱۱/۰۳

کاهش 11% بارش در آزربایجان غربی، احیاء کل دریاچه اورمیه امکان‌پذیر نیست

اومود اورمولو
بر اساس سخنان مدیر کل هواشناسی آزربایجان غربی با سایت فارس نیوز در سال زراعی جاری آزربایجان غربی با کاهش 11% بارش نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته مواجه می باشد.  
صادق ضیائیان از کاهش 80% بارش در شهر سولدوز(نقده) که معادل 145 میلی‌متر می باشد خبر داده است در حالیکه سال گذشته در سولدوز آزربایجان 262 میلی‌متر بارش باریده بود. پلدشت نیز با کاهش میزان بارندگی مواجه بوده به طوریکه امسال 86 میلی‌متر بارش داشته در حالیکه سال گذشته 118 میلی‌متر بارش داشته بود. هر چند که امسال بعضی از شهرها همچون ماکو و سردشت با افزایش بارش مواجه بودند ولی آمار کل بارندگی آزربایجان غربی حاکی از کاهش 11% بارش نسبت به سال گذشته می باشد.
سوای کاهش 11% بارش در آزربایجان غربی جغرافیای ایران با بحران آب مواجه می باشد، برداشت از آب‌های تجدیدناپذیر اکنون 97 میلیاردمتر مکعب هست در حالیکه می باید تنها 27 میلیاردمترمکعب از این منابع آبی برداشت می باشد. یکی از علل قطع حق‌آبه دریاچه اورمیه نیز همین مسئله می باشد.      
در دیگر سو بر اساس سخنان دبیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست ایران احیاء کل دریاچه اورمیه امکان‌پذیر نیست.
علی‌اصغر اعلم‌ الهدی با توجه به اهمیت چالش‌های کمی و کیفی آب و در نظر گرفتن منابع آب موجود ایران احیاء کامل دریاچه اورمیه را تا مدت‌های طولانی امکان‌پذیر ندانسته و بنا به گفته‌ی وی ممکن است تبعات نامطلوبتری برای دریاچه اورمیه داشته باشد، البته ایشان به تبعات نامطلوب احیاء کامل دریاچه اورمیه هیچ اشاره‌ای نداشته‌اند.
مهناز اسلامی مدیر عامل انجمن سبزاندیشان تبریز نیز در مصاحبه‌ای با سایت دولتی مهر داشته از خطرات نمک موجود در دریاچه اورمیه سخن رانده است. بنا به گفته‌های ایشان نمک موجود در دریاچه اورمیه آزمایش گردیده و بنا به نتایج دارای عناصر سمی بسیار خطرناکی می باشد که حتی قابلیت مصرف صنعتی نیز ندارند و با پخش آنها به صورت‌ طوفانی های نمکی سلامتی میلیونها انسان در منطقه با خطر مواجه خواهد شد به طوریکه از آثار مضر نمک‌های دریاچه اورمیه می توان به بیماریهای لاعلاج ریوی، تنفسی، پوستی، سقط‌جنین در انسان و دام و حتی جهش‌های ژنتیکی اشاره نمود.    
کارشناسان بی‌طرف محیط‌زیست سیاست نادرست سدسازی، سیستم آبیاری قدیمی، مدریت غلط منابع آبی و ... را از مهمترین عوامل خشکاندن دریاچه اورمیه معرفی میکنند.