۱۳۹۱/۱۱/۱۵

تاثیر پسروی آب دریاچه اورمیه بر 204 هزار هکتار اراضی کشاورزی

علارغم سکوت معنی دار اخبار حول مسائل وضعیت دریاچه اورمیه در مدیای فارسی زبان دولتی و غیردولتی هر از چندگاهی اخباری از مدیای دولتی منتشر می گردد که ابعاد جدیدی از وضعیت بغرنج و نتاسج حاصل از خشکانده شدن دریاچه اورمیه را هویدا می سازد. متاسفانه علارغم وضعیت بسیار بد دریاچه اورمیه و روند از دست دادن نگین آزربایجان جنوبی تاکنون کوچکترین قدمی از سوی دولت یاران برای احیاء دریاچه اورمیه صورت نگرفته مگر تولید پروپاگاندا برای خواباندن اعتراضات مردمی در شهرهای ترک نشین که اولین صدمه را از خشک شدن دریاچه اورمیه لمس کرده و خواهند کرد. در یکی از جدیدترین این اخبار رئیس سازمان جهاد کشاورزی آزربایجان شرقی از تحت تاثیر قرار گرفتن مستقیم اراضی کشاورزی به وسعت 204 هزار هکتار از روند از دست دادن آب دریاچه اورمیه در آزربایجان شرقی خبر داد، بنا به گفته وی این حجم در حدود یک ششم اراضی کل کشاورزی آزربایجان شرقی می باشد. البته حجم پسروی کنونی شاید به 204 هزار هکتار اراضی کشاورزی تاثیر گذار باشد ولی بدون تردید در صورت تداوم وضعیت فوق دریاچه اورمیه مفهومی به نام آزربایجان جنوبی وجود خارجی نخواهد داشت، تجربه دریاچه آرال بهترین نمونه از این نوع مشکلات محیط زیستی می باشد.  
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، مسعود محمدیان صبح امروز در نشست بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی گوگان که به میزبانی مجمع گوگانی‌های مقیم تبریز و با حضور اسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تشکیل یافته بود، اظهار داشت: با توجه به پسروی آب دریاچه اورمیه، بسیاری از مزارع حاصلخیز و باغات مثمر شهرستان آذرشهر تحت تاثیر آن قرار گرفته و بیشتر زمین‌های کشاورزی گوگان در اثر کمبود آب زراعی بلا استفاده شده و در برخی موارد نیز، در اثر شوری بیش از حد آب چاه‌های کشاورزی کیفیت خاک مزارع از بین رفته و انتقال آب از سد شهید مدنی به این منطقه، خواهد توانست در میان مدت، مشکلات ناشی از پسروی آب دریاچه اورمیه را بر طرف کند.
وی افزود: واقعیت امر این است که کاهش شدید آب زراعی و شوری آب‌های موجود، زندگی روزمره بیشتر مردم روستاهای دهستان شیرامین و روستاهای پایین دست بخش گوگان آذرشهر را مختل کرده است.
محمدیان ادامه داد: در شهرستان آذرشهر 210 رشته قنات و چشمه وجود دارد که بخش عمده آب مورد نیاز زراعی و باغی منطقه از آنها تامین می‌شود و آبدهی این قنوات، در اثر کاهش نزولات آسمانی کاهش یافته است.
وی ادامه داد: اگر چه تغییر الگوی کشت و استفاده بهینه از آب‌های موجود و ایجاد روش‌های آبیاری نوین در این مناطق در اولویت برنامه‌های کاری جهاد کشاورزی قرار دارد ولی برای مقابله با پدیده شوری آب چاه‌های کشاورزی انتقال آب از سد شهید مدنی از طریق احداث کانال شهید سرداری و نیز انتقال آب از سد قلعه چای به شیرامین توسط سازمان آب خواهد توانست بخش عمده مشکلات کشاورزی این شهرستان را مدیریت کند.      
وی با بیان اینکه افزایش اعتبارات لازم برای لایروبی و اصلاح و مرمت قنوات آب کشاورزی این شهرستان و احداث کانال‌های آبیاری برای پیشگیری از اتلاف آب‌های سطحی، تغییر الگوی کشت و استفاده بهینه از آب‌های موجود و توسعه شیوه‌های آبیاری نوین با حمایت و هدایت بهره‌برداران بخش باغی و زراعی، از جمله مواردی است که نمایندگان استان می‌توانند در مجلس شورای اسلامی اقدامات لازم و مفید را برای برون رفت منطقه و بخش کشاورزی از شرایط فوق‌العاده حاکم به انجام رسانند، افزود: ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی رونق در حوزه‌های مختلف کشاورزی شهرستان را فراهم ساخته و بستر لازم برای اشتغالزایی مولد را ایجاد و همچنین خواهد توانست بخشی از خسارات ناشی از کم آبی را پوشش دهد.
محمدیان با اظهار این مطلب که یک ششم اراضی کشاورزی استان به وسعت 204 هزار هکتار، در شهرستان‌های حاشیه دریاچه ارومیه تحت تاثیر مستقیم پسروی آب این دریاچه قرار دارند، اضافه کرد: بخش کشاورزی شهرستان‌های ملکان، بناب، عجب‌شیر، آذرشهر، اسکو، شبستر و تبریز در معرض مستقیم پسروی قرار گرفته و در سفر اخیر مهندس سجادی، معاون آب وخاک و صنایع وزارت جهادکشاورزی، با حضور نمایندگان استان راهکارهای پیشنهادی مورد بررسی قرار گرفته است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آزربایجان‌شرقی، با اشاره به توسعه دامداری‌های کوچک در این مناطق گفت: طرح هر خانوار، یک گاو شیری، توسعه آبیاری مدرن، جایگزینی محصولات زراعی با نیاز آبی کم به جای کشت سبزی و صیفی و حل مشکلات حق آبه آب‌های جاری غیر فصل زراعی برای احداث سد مخزنی و پایلوت روستای قشلاق بخش گوگان از جمله مواردی است که سازمان جهادکشاورزی برای اجرا نیازمند همکاری و تعامل بیش از پیش نمایندگان استان برای توسعه کشاورزی اراضی حاشیه دریاچه اورمیه است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر